Vyhľadávanie
Nové hľadanie

REZIDENČNÝ TRH V BRATISLAVE SA ODRÁŽA OD DNA

28. februára 2013 (mediahit.sk) – V minulom roku sa predalo najviac bytov v novostavbách za posledné štyri roky. Informácie o pripravovaných projektoch, ktoré sľubovali vyššiu kvalitu za nižšie ceny, neovplyvnili dopyt kupujúcich po novostavbách. Trend rastúceho dopytu bude napriek makroekonomickým ukazovateľom pokračovať aj naďalej, priemerná úroveň cien bude stagnovať. Vyplýva to z reportu realitnej spoločnosti HERRYS. „Na trhu zostali najväčší a najserióznejší hráči, budujúcich svoje ďalšie projekty na báze skúseností a referencie. Z pohľadu rezidenčného trhu sa Bratislava práve odráža od dna. Budúci rok sa začne predávať viac ako 2000 nových bytov,“ uvádza partner spoločnosti HERRYS Filip Žoldák.

Ponuka

Napriek tomu, že ekonomické podmienky sa zhoršujú, Bratislava zostáva z hľadiska práce aj naďalej najatraktívnejšou lokalitou. V roku 2012 dodali developeri na trh viac ako 1700 bytov. Ponuka bytov v novostavbách, stagnujúca počas posledných dvoch rokov, sa postupne obnovuje, takmer 70 % tvoria byty, ktoré do ponuky pribudli za posledné dva roky. Spoločnosť HERRYS eviduje 9429 bytov, ktoré sú stále na predaj, 2520 bytov je nepredaných.

Slováci preferujú kúpu bytov v novostavbách, keďže ich predaj už tretí rok rastie. Dôvodom môže byť aj to, že developeri svoje dokončené projekty, ako aj politiku predaja prispôsobili kupujúcemu. Výsledkom sú na jednej strane vypredané luxusné projekty pripravujúce ďalšie fázy, na strane druhej nedostatok dokončených bytov ako dôsledok výpadku činnosti developerov v roku 2009 až 2010. Predaje kopírujú ponuku, ktorá je viac menej adekvátne nastavená na najdopytovanejšie kategórie dvoj a trojizbových bytov. Nepredávajú sa byty, ktoré zostali ako posledné v ponuke, nie sú financované bankou, nie sú podporené marketingom a sú tri a viac rokov po kolaudácii.

Dopyt

V porovnaní s rokom 2011 sa predalo o 300 bytov viac, čo je takmer 15% nárast. Najlepšie sa predávajú stále dvojizbové byty, ktoré predstavujú 40% podiel z celkovo predaných bytov, nasledujú trojizbové byty s podielom 32 %. Najviac vypredaná je kategória jednoizbových bytov, najväčšia ponuka bytov je v kategórii trojizbových.

Aktuálne je možné na trhu sledovať dve cenové relácie. Cena projektov, ktoré začali predaj po roku 2009 a pred rokom 2009. Ešte pred dvomi rokmi bol medzi týmito projektmi rozdiel aj do výšky 25 %, ale tieto dve úrovne cien sa čoraz viac približujú. Developeri sa prispôsobili požiadavkám trhu a aktuálne priemerné zľavy v prípade projektov zaznamenávajúcich predaj sú nulové, v prípade potreby zrýchlenia dopredaja posledných jednotiek do výšky maximálne 5 %. Priemerná cena za m2 bez DPH v novostavbe je 1851 eur. Oproti predchádzajúcemu obdobiu sa cenová politika a stratégia priblížila k transparentnosti.

Banky sú stále pri financovaní bývania opatrné. Nastavujú podmienky a výšku ceny nehnuteľnosti na základe cenovej relácie projektov, ktoré ešte len prichádzajú do predaja, neberúc do úvahy termín dokončenia a možnosť užívania. Klienti sú vo všeobecnosti pripravení zafinancovať z vlastných zdrojov až do 50 %, v závislosti od kategórie kupovaného bytu a účelu využitia.

So spoločnosťou HERRYS spolupracujeme od roku 2011. Už po úvodných stretnutiach sme vedeli, že našim partnerom sa stala veľmi ústretová a proaktívna spoločnosť, ktorá vie vždy poskytnúť aktuálny stav na trhu s adekvátnymi odporúčaniami na zlepšenia predajných nástrojov. Vo veľmi krátkom horizonte sa ukázala ich predajná dravosť a na základe ich úspešných výsledkov spoločnosť HERRYS vyhrala aj našu vnútropodnikovú súťaž Najlepšieho predajcu za rok 2011. Ich predajné aktivity nám potvrdili, že vzájomná spolupráca nám prináša kvalitné zastupovanie pri predaji našich projektov.

Anita Štefány, sales and marketing manager GTC Real Estate
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť