1. apríl 2024

Máte byt či dom na predaj? Teraz môže byť ten správny čas, kupujúcich v Bratislave pribúda

Autor čas.sk
Máte byt či dom na predaj? Teraz môže byť ten správny čas, kupujúcich v Bratislave pribúda

Zdá sa, že situácia na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami sa začína meniť. Po minuloročnej stagnácii už tretí mesiac po sebe pribúdajú aktívni kupujúci. Pre ľudí, ktorí s predajom svojho bytu či domu doteraz váhali, tak môže ísť o ideálny čas na predaj. 

„Nárast počtu záujemcov o kúpu nehnuteľnosti sme pocítili už v januári a tento trend má stupňujúcu sa tendenciu,“ hovorí Martin Marsina z bratislavskej realitnej kancelárie Herrys.  
Ľudia si zabezpečujú bývanie pre vlastnú potrebu 

Minulý rok ľudia podľa neho nákup nového bytu či domu odkladali. Čakali, ako sa vyvinú ceny či úrokové sadzby hypoték. 

„Dnes vidia, že ceny nehnuteľností sú v Bratislave už stabilizované a posledných šesť mesiacov sa držia na rovnakej úrovni,“ vysvetľuje Marsina.    

Záujemcovia o nový byt či dom ho dnes zväčša zabezpečujú pre vlastnú potrebu. Ak človek potrebuje riešiť bytovú otázku – napríklad po narodení dieťaťa –, nevie nákup odkladať donekonečna. Rok môže zvládnuť aj v menšom byte, no po čase chce situáciu vyriešiť. „Ceny prenájmov sú zároveň vyššie ako v minulosti. V kombinácii s predpokladom, že rast úrokových sadzieb sa zastavil, to takisto môže byť jeden z dôvodov, pre ktoré sa napríklad mladé rodiny rozhodli dlhšie nečakať a kúpiť vlastnú nehnuteľnosť.“ 

Najviac sa predávajú 2-izbové byty 

Najväčší záujem je stabilne o dvo05jizbové byty vo veľkosti približne 50 štvorcových metrov. Tie sa dnes v Bratislave predávajú priemerne za 180 000 eur. Vyhľadávané sú aj trojizbové byty vo veľkosti 70 až 80 štvorcových metrov, ktorých cena sa dnes pohybuje v priemere okolo 260 000 eur. 

Aj v tomto roku zároveň pretrváva pomerne veľký záujem o rodinné domy. „Najčastejšie predávame bungalovy alebo radové domy v blízkom okolí Bratislavy, zväčša v sume do 400 000 eur,“ hovorí Martin Marsina.  

Obrázok, na ktorom je exteriér, panoráma, nebo, oblak

Automaticky generovaný popis

Záujem je aj o staršie byty 

Problém nie je ani s predajom starších panelákových bytov, približuje odborník z realitnej kancelárie Herrys. Významnú úlohu v rozhodovaní však zohráva stav celej budovy – či je zateplená, má vymenené stúpačky alebo výťahy. Byty v takýchto panelákoch sa predávajú podstatne jednoduchšie ako v prípade stavieb, do ktorých sa neinvestovalo. Vplyv má, samozrejme, aj stav samotného bytu a rozsah prípadnej rekonštrukcie. Je to však o niečo menej dôležité, pretože samotný byt si človek dokáže upraviť aj po vlastnej osi. S renováciami týkajúcimi sa celého domu je to zložitejšie.

Kupujúci v týchto mesiacoch pribúdajú rýchlejšie ako nové ponuky 

Zatiaľ pritom podľa Martina Marsinu v Bratislave pribúda viac záujemcov o kúpu ako ponúk nehnuteľností na predaj. Podľa aktuálnych dát a štatistík sa ponuka nehnuteľností na predaj v Bratislave od októbra 2023 znížila k februáru 2024 o 28 %,“ uvádza odborník z realitnej kancelárie Herrys. Aj preto je vhodný čas pre tých, ktorí zvažujú predaj svojho bytu či domu, práve teraz. 

AKO NA PREDAJ NEHNUTEĽNOSTI V BRATISLAVE?