HERRYS magazín o realitách

Najčítanejšie články
V realitách sa cíti ako ryba vo vode. Z makléra sa za krátky čas vypracoval na šéfa predajného oddelenia. Dnes riadi tri pobočky a tím pätnástich maklérov. V dnešnom rozhovore vám Martin Marsina...
Marianna je súčasťou úspešného príbehu realitnej kancelárie HERRYS takmer od začiatku. Dnes vedie tím predajcov developerských projektov a pomáha naštartovať kariéru svojim novým kolegom. A práce...
Počas slávnostného odovzdávania prestížnych ocenení CIJ Awards Slovakia 2016, ktoré sa konalo 1.12.2016 v  bratislavskom hoteli Grand Hotel River Park  získala spoločnosť HERRYS  už po piatykrát...
Magazin

Keď je právnik realitným maklérom

V realitnom biznise majú právnici nezastupiteľnú úlohu. V HERRYSe ich však nájdete nielen v úzadí pri príprave zmlúv, ale je veľká šanca, že aj váš maklér bude právnikom. Polovicu predajného oddelenia sekundárneho trhu tejto kancelárie tvoria bývalí absolventi právnických univerzít.  Môže to byť napríklad Lucia Large alebo Dávid Čermák. Obaja majú za sebou niekoľkoročnú právnickú prax a rozhodli sa zmeniť svoj život.

 

 

 

Obaja ste vyštudovaní právnici a právu ste sa venovali aj pracovne. Prečo ste prešli k nehnuteľnostiam?

D: Do kontaktu s realitným biznisom som sa dostal už počas mojej praxe v advokátskej kancelárii, no hlavnou inšpiráciou bola bývalá kolegyňa, ktorá si spravila advokátske skúšky a rozhodla sa venovať realitám.

L:  U mňa to bol prirodzený vývoj. Nehnuteľnosti ma totiž vždy fascinovali. Niekto ulietava na oblečení, ja na všetkom možnom, čo sa týka bývania. (úsmev) Po rokoch strávených v kancelárii ma tiež lákal kontakt s exteriérom. Tu som väčšinu času v teréne a do kancelárie chodím len vybaviť nutné administratívne veci.

 

A prečo ste si vybrali práve HERRYS?

D: Po tom, ako som sa rozhodol skončiť s právnickou profesiou a venovať sa realitám, som si urobil prieskum trhu. Hľadal som realitné kancelárie, ktoré sú vysoko hodnotené a majú veľmi dobrú spätnú väzbu od klientov. O HERRYSe som získal mnoho informácií a povedal som si, že to chcem skúsiť. Poslal som životopis, absolvoval trojkolový výber a som tu. (úsmev)

L: Mňa do HERRYSu priviedla osobná skúsenosť pri kúpe nehnuteľnosti, ktorú som realizovala práve tu. Môj maklér a dnes už kolega Braňo Fíger bol neskutočne profesionálny a to ma dostalo. Vedela som, že nechcem pracovať pre veľkú spoločnosť,  a dôležité tiež bolo, že HERRYS samotný je považovaný za profesionálnu kanceláriu, ktorá nepodvádza a je čestná. Vo svete realít to naozaj nie je samozrejmosť.

 

Ako vnímali vaši blízki, že idete robiť takúto zásadnú zmenu?

L: Neprekvapilo ich to, predpokladali, že sa nakoniec vyberiem týmto smerom. Občas ma ale prekvapili poznámky niektorých známych, ktorí hovorili: „Túto prácu dnes robí úplne každý“. Žiaľ, realitní makléri stále nemajú dobré renomé. Je to pozostatok z divokých deväťdesiatych rokov, keď sa to robilo piate cez deviate. Ale aj toto bol dôvod, prečo som šla do HERRYSu.

 

Myslíte, že vďaka právnickému vzdelaniu ste vo výhode oproti iným maklérom?

L: Právnické vzdelanie vnímam ako veľké pozitívum. Vďaka nemu som sebestačnejšia, viem predvídať rôzne situácie, ktoré môžu nastať. Tie nie sú vždy pozitívne, ale ja im dokážem predísť.

D: Väčšina klientov kupuje či predáva nehnuteľnosť prvý krát vo svojom živote a je veľmi výhodné, ak im viete všetko presne popísať. Fakt, že všetky tieto veci ovládate spôsobuje, pôsobí veľmi profesionálne a nadštandardnými vedomosťami si dokážete  vybudovať rešpekt kupujúceho aj predávajúceho. Z reakcií klientov viem, že si to vážia.

 

Prečo je dobré mať za makléra právnika?

D: Právo má k realitám veľmi blízko. Profilový predmet štúdia je občianske právo, ktoré pojednáva aj o vlastníctve. Samozrejme, každý jeden maklér musí ovládať základné právne predpisy týkajúce sa nehnuteľností, nikdy to však nie je také obsiahle, ako sú znalosti naozaj vyštudovaného právnika. Aj preto zákon vyžaduje, aby vlastník realitnej kancelárie mal právnické vzdelanie, alebo aspoň zamestnával takúto zodpovednú osobu.

L:. Klienti majú bežne rôzne požiadavky, ktoré chcú zapracovať do zmlúv, a ja im viem už na začiatku povedať, čo pôjde a čo nie, a tiež vysvetliť aj terciálne veci týkajúce sa prevodu vlastníctva.  Alebo dokážem identifikovať zámer klienta, ktorý priamo nepovie, čo je jeho cieľom, ale z toho, čo chce mať v zmluve, vidím dva kroky dopredu a dokážem odhadnúť, aký je jeho zámer.

 

Je potom ešte potrebné, aby mala realitka vlastné právne oddelenie?

L: Určite áno a je obrovskou devízou, že HERRYS ho má. Právne povedomie bežných ľudí žiaľ nie je veľmi silné, takže skutočnosť, že celý proces sa deje pod dohľadom minimálne dvoch právnikov, je vlastne dvojitou ochranou pre klienta.

D: Treba si uvedomiť, že nie všetci makléri sú právnici. Ale faktom je, že interné právne oddelenie je aj pre nás veľkou pomocou. Máme tu troch skúsených ľudí, ktorí sú k dispozícii kedykoľvek klient potrebuje vyriešiť nejakú špecifickú otázku. My sme obchodníci, takže nemáme priestor ísť pri uzatváraní obchodov až do takej hĺbky ako oni. Legislatíva sa na Slovensku mení veľmi rýchlo. Ročne prijímame stovky nových zákonov, takže je veľmi dobré, že máme špecializovaný právny tím ľudí, ktorí sa venujú len tejto oblasti.

 

Čo vás baví na práci makléra?

L: Naša práca je často o kompromisoch, ktoré musíme hľadať. Na to som bola zvyknutá už z Európskeho parlamentu. Na čo som však nebola zvyknutá, a čo mi veľmi vyhovuje, je, že v dohľadne dobe vidím hmatateľný výsledok svojej práce. Prichádzajú k nám ľudia, ktorí robia životné rozhodnutie, a my ich vedieme tak, aby to celé dopadlo dobre. Keď im pri preberaní nehnuteľnosti odovzdám kľúče a dostanú šampanské, je tam veľa emócií. Vidíte šťastné tváre nových vlastníkov, starý vlastník sa zasa lúči so svojím bytom.

D: Tým, že niekomu zabezpečím bývanie, dokážem ovplyvniť aj polovicu jeho života. Keď sa nad tým takto zamyslíte, je to veľká zodpovednosť. Ten človek tam bude žiť aj s rodinou, s deťmi, a musím k tomu pristupovať s ohľadom aj na toto. Je pekný latinský výraz - clara pacta Boni amici – jasné zmluvy robia dobrých priateľov. To dobre odráža prácu realitného makléra. Keď to dodržiavate, obe strany sú spokojné. A o to ide. Náš biznis funguje na základe odporúčaní. Ako náhle je s vami klient spokojný, šíri to ďalej.

 

A darí sa vám to?

L: Áno, ľudia k nám chodia, je to výsledok našej práce. My si nemôžeme dovoliť urobiť chybu, pretože potom sa to s nami môže ťahať dlhú dobu. A nielen s nami osobne, ale s celým HERRYSom.

D: Prax, či už moja z advokátskej kancelárie alebo Luckina z Bruselu, nám dala výborné základy pre túto prácu. Naučila nás komunikovať s ľuďmi, dobre argumentovať a zvládať stresové situácie.

 

Odporúčali by ste túto prácu ďalším právnikom, ktorí možno nie sú šťastní v svojej práci?

D: Ak ste typ človeka, ktorý chce ráno prísť do práce a o štvrtej byť doma a vypnúť si telefón, tak to nebude nič pre vás. No ak máte vzťah k nehnuteľnostiam a občianskemu právu a baví vás stále niečo vybavovať, určite choďte do toho. Samozrejme, ak chcete na sebe vidieť progres, musíte do toho niečo vložiť a od toho, koľko toho vložíte, sa odvíja aj peňažné ohodnotenie. Jednoducho odmena je úmerná tomu, koľko času venujete práci.

Dôležitá je tiež odolnosť voči stresu. Bežne máte rozpracovaných niekoľko obchodov. Na každého klienta máte vyhradený nejaký objem času, ktorý sa takmer vždy natiahne, pretože spravidla sa vyskytnú nejaké nepredvídané okolnosti. Už počas konca jedného stretnutia tak musíte myslieť na začiatok ďalšieho. Ak by ste si pozreli naše kalendáre, videli by ste, že sú zaplnené od rána do večera. Pomedzi to Vám neustále zvoní telefón, prichádzajú sms-ky a e-maily od nových klientov.

L: Je to veľmi zodpovedná práca. Ľudia, ktorí maklérov kritizujú, si neuvedomujú váhu, ktorú na sebe máme v procese, ktorý často trvá aj niekoľko mesiacov. Vyžaduje si to maximálnu pozornosť a koncentráciu na každý detail. Ak vám ujde hoci aj maličká vec, môže to celkom zničiť výsledok. Preto sa o každom prípade snažím vedieť čo najviac, aby som bola schopná kedykoľvek rýchlo reagovať.

 

Zažili ste v práci nejakú naozaj náročnú situáciu?

D: Stávajú sa rôzne situácie a vy musíte byť pripravený na všetko. Napríklad z listu vlastníctva vidíte, že nehnuteľnosť je v bezpodielovom vlastníctve manželov a počas telefonátu sa zdá byť všetko v poriadku. No keď prídete na miesto, zistíte, že domácnosť je jedna vojnová zóna, manželia sú na nože a nevedia sa dohodnúť. Okrem toho, že ste realitný maklér, musíte fungovať aj ako psychológ a mediátor a snažiť sa nájsť riešenie, ktoré uspokojí oboch.

L: Najdôležitejší je osobný kontakt s klientom a neriešiť veci cez e-mail či telefón. Naozaj sa často stáva, a je to rovnaké ako v advokácii, že až osobne zistíte, že okolnosti prípadu sú úplne iné, ako vyzerali pri telefonickom rozhovore. Musíte byť v teréne v kontakte s ľuďmi a vyžaduje si to extrovertný typ človeka.

 

Vidíte nejaký posun v tom, aké očakávania majú klienti od realitnej kancelárie?

D: Ľudia, ktorí chcú predať či prenajať, si bežne vyberajú z viacerých realitných kancelárií. Nezriedka počúvame, k akej neprofesionalite dochádza už len v tom, ako makléri pristupujú k tvorbe ponuky. Je bežná prax, že realitka si z vašej súkromnej inzercie od slova do slova skopíruje popis nehnuteľnosti aj  fotografie, a inzerát má zverejnený o 5 minút. Predávajúci je potom prekvapený, že jeho nehnuteľnosť majú v ponuke štyri kancelárie, o ktorých vôbec nevie. V HERRYSe má klient od začiatku osobný kontakt. Maklér príde na obhliadku, spíše pre klienta obhliadkový formulár, prejde všetky potrebné náležitosti. Nehnuteľnosť profesionálne nafotíme. Reálne nám príprava výslednej ponuky na predaj trvá v niektorých prípadoch viac ako 24 hodín, čo je neporovnateľné s niekoľkými minútami práce v štýle copy – paste. Je to oveľa náročnejšie, no vráti sa to. Aj v tom, že si s klientmi dokážeme vybudovať osobný vzťah, on nás následne odporúča ďalej.

 

Lucia Large vyštudovala európske právo na Sorbonne v Paríži. Sedem rokov pracovala v európskom parlamente v Bruseli, kde sa podieľala na príprave európskej legislatívy. Neskôr niekoľko rokov žila vo Varšave. V HERRYSe už takmer dva roky pracuje ako realitná konzultantka.

Dávid Čermák je absolventom Právnickej fakulty Trnavskej univerzity. Niekoľko rokov strávil ako koncipient v advokátskej kancelárii, no prišiel na to, že s realitami sa mu žije oveľa lepšie. Do HERRYSu prišiel pred rokom a veľmi rýchlo sa dokázal presadiť.

 

Chcete sa stať aj Vy súčasťou HERRYS tímu?

Pošlite nám správu na  chcemdotimu-ZVNC-herrys.sk a my sa s vami radi stretneme.

Sledujte nás aj na soci. sieťach: FB a LI

HERRYS - realitná kancelária roka 2018. 

„V realitnej kancelárii HERRYS sú ľudia, ktorí sa vyznajú a ktorých práca baví. Áno, provízia bola vyššia, ale mal som možnosť pozorovať profesionála v akcii. Naučil som sa, že záleží na tom, ako urobiť fotky bytu. Aj to, že je dôležité mať prehľad o cenách nehnuteľností, aby sa cena stanovila primerane. S obdivom som sledoval ako maklér prezentoval byt záujemcom, aj ako hľadal spôsoby, ako ich prilákať. Byt sme predali v rozumnom čase a za cenu, s ktorou som bol spokojný ja a myslím, že aj kupujúci. Privítal som, že formality (kúpno - predajná zmluva, kataster, dokonca koordinácia s bankou poskytujúcou úver kupujúcemu) sa ma takmer netýkali. Všetko predpripravili v HERRYSe. Myslím, že tá vyššia provízia za to stála.“

BR

Viac referencií