4. február 2022

Nová situácia nás inšpiruje rozmýšľať inak. Dôležité bude mať neustály prehľad o trhu, vidieť príležitosti a zvoliť správnu stratégiu

Autor HERRYS
Nová situácia nás inšpiruje rozmýšľať inak. Dôležité bude mať neustály prehľad o trhu, vidieť  príležitosti a zvoliť správnu stratégiu

Ako sa bude vyvíjať situácia na realitnom trhu v tomto roku ? Filip Žoldák z RK Herrys hovorí, aké trendy ovplyvnia naše rozmýšľanie o investíciách aj o nehnuteľnostiach. Všetci budeme čeliť viacerým výzvam, ale história ukazuje, že nová situácia prinúti ľudí, aby boli kreatívnejší a hľadali nové riešenia. A to sa takmer vždy odrazí v ďalšom pokroku spoločnosti.  

 

Témou bude, ako najlepšie ochrániť majetok

V tomto roku budeme čeliť neľahkým výzvam, ako rastúca inflácia, zdražovanie energií, rast cien stavebných materiálov, zmena geopolitickej situácie, eskalujúce ceny nehnuteľností, mizivá ponuka bývania. Sám som zvedavý, čo prinesie tento rok, aké budú príležitosti, pretože vždy nejaké sú. Situácia nás bude inšpirovať, aby sme premýšľali inak, vďaka čomu mnohí budú prekonávať svoje možnosti a ciele v rôznych oblastiach. Ľudia budú intenzívnejšie rozmýšľať o tom, akú stratégiu zvoliť na ochranu svojich financií, ako diverzifikovať a akú investičnú stratégiu zvoliť.

Našim klientom vždy radím, že najlepšou ochranou je investícia do nehnuteľností.

 

Ceny budú rásť aj naďalej, zvýši sa záujem o prenájmy

Rastúce ceny nových bytov a nízka ponuka sú dôvody, ktoré by mohli viesť k zvyšujúcemu sa podielu nájomného bývania. Treba však počítať s tým, že aj tu dôjde k zvýšeniu cien, pretože majitelia bytov zobrazia vyššie náklady do cien spojených s užívaním bytu a do výšky nájomného.

V ponuke nehnuteľností zázraky v tomto roku neočakávame. Z prieskumov Herrys vidíme, že na nedostatočnú ponuku reagujú staré byty a cenovo sa priblížili k cenám novostavieb.

Pri nových bytoch možno ešte také upozornenie, že vzhľadom k rastúcej inflácii a priamo úmernému nárastu cien a materiálov budú developeri pravdepodobne navyšovať ceny bytov.  Čiže pri kúpe bytu z papiera by sa klienti mali informovať o „inflačnej doložke“ v zmluve.

 

Mať prehľad o situácii na trhu za každých podmienok

Pre nás, v Herrys, bude aj v tomto roku prioritou sledovať situáciu a mať čo najaktuálnejší prehľad o trhu, pretože to je kľúčové pri strategických rozhodnutiach. Úlohou realitnej kancelárie bude presne pomenovať stav trhu, poznať konkurenciu, vedieť poradiť klientovi a správne nastaviť nehnuteľnosť na predaj alebo poradiť kupujúcemu. Preto zavádzame nové technológie, máme vlastný CRM systém a neustále sa zdokonaľujeme, aby sme boli schopní aj naďalej poskytovať klientom ten najlepší servis.

 

Nálada v spoločnosti sa zlepší, prídu nové príležitosti

Optimisticky hľadím na prognózy súvisiace s pandémiou, ktorá postupne stráca na sile. Aj keď nejaké opatrenia zostanú, predpokladám, že v tomto roku už nebudú žiadne lockdownové obmedzenia a spoločenský život sa vráti do normálu. Lepšia nálada v spoločnosti prinesie nové plány a nápady, príležitosti budú prichádzať a bude dôležité ich vidieť a uchopiť v správny čas. A možno nás tento rok prekvapí aj nejakými novými rekordami.

 

.