Vyhľadávanie
Nové hľadanie

Ako si majú mladí Slováci kúpiť byt? Rady pre vás

30. júla 2013 (tvnoviny.sk) - Kúpiť si byt pre Slováka, ktorý práve vyšiel zo školy, je takmer nesplniteľná misia.

Mladé rodiny to dnes s bývaním vôbec nemajú ľahké. Podľa údajov Európskej únie viac ako 56 % Slovákov vo veku od 25 do 34 rokov býva ešte stále s rodičmi. Môcť si však kúpiť byt pár rokov po skončení školy, je pre väčšinu mladých nepredstaviteľné.

Lacnejším riešením pre nich tak môže byť tzv. štartovacie byty.

V BRATISLAVE DO 60-TISÍC EUR

„Štartovacie bývanie sa považuje za prvé, a teda zväčša aj najdostupnejšie bývanie na trhu. Jeho výhodou je, že naň netreba príliš šetriť. Je určené hlavne pre mladé rodiny a čerstvo zamestnaných. Často sa pre byty v tejto kategórií rozhodujú aj starší ľudia, ktorí chcú útulné miesto na prežitie staroby,“ hovorí odborník na trh s bytmi Filip Žoldák zo spoločnosti Herrys s tým, že štartovací byt nie je problém prenajať a môže tak byť aj výhodnou investíciou do budúcna.

Rozloha takýchto bytov sa zväčša pohybuje do 40 - 45 m2, cena v Bratislave nezvykne presiahnuť 60 000 eur.

NA ČO DBAŤ PRI VÝBERE BYTU?

Na výbere vášho prvého bytu si dajte poriadne záležať. Veľmi dôležitá je lokalita. Bývanie by malo mať ľahkú dostupnosť na hlavné dopravné ťahy mesta. Rozhodujúca je aj blízkosť zastávok MHD, aby ste sa ráno ľahko dostali do práce. Pred výberom bytu si napríklad skúste naplánovať trasu na jednej z internetových máp zmiesta, kde sa nachádza do vášho zamestnania.

Maľovanie

Niektoré mapy zobrazujú aj aktuálnu hustotu premávky, takže odhad času cesty je veľmi presný. Najlepšie je ale, samozrejme, prejsť si trasu osobne.

Myslite aj na zeleň v okolí bytu. Tá dobre vplýva na fyzické aj psychické zdravie človeka. Vo voľnom čase sa vám bude hodiť, ak neďaleko nájdete prírodu na oddych, športoviská alebo detské ihrisko.

Zistite si aj, či sa v blízkosti nachádzajú potraviny, banka, kvalitné školy, škôlky a všeobecný lekár, prípadne nemocnica.

NÁBYTOK MUSÍTE SPRÁVNE USPORIADAŤ

Keď už sa rozhodnete pre lokalitu, treba zvážiť, koľko izieb budete potrebovať pre pohodlný život. Veľmi pomôže, ak si vopred určíte funkciu jednotlivých častí bytu a šikovne rozložíte nábytok. Hlavnou zásadou je efektívne využiť priestor a nechať dosť voľného miesta na pohyb a aktivitu.

„Pre skladovanie sa najlepšie hodia vstavané šatníkové skrine, ktoré neraz plnia aj úlohu priečok bytu. Miesto na spanie môže byť riešené ako vstavaná posteľ, či rozkladacia pohovka, niekomu bude zas vyhovovať posteľ na vyvýšenom mieste alebo len elegantne oddelená od ostatnej časti bytu mobilnými stenami či japonskými závesmi. Spoločenská časť bytu by mala dýchať a poskytovať dostatok miesta, aby ste sa v nej cítili príjemne bez pocitu stiesnenosti. V tejto časti by nemali byť väčšie skrine, ale len vkusne doplnený nábytok,“ radí obchodná riaditeľka Macho Consulting Mária Zaťková.

ODKIAĽ ZOBRAŤ PENIAZE?

Štartovacie bývanie sa v niekoľkých bankách dá refinancovať aj 100% úverom, čo pri iných typoch nehnuteľností nie je bežné.

Aby ste sa vyhli chybám pri kúpe, dôkladne si naštudujte všetky dôležité informácie. Na internete sa dnes dá ľahko dopracovať k údajom o projektoch a zmluvných podmienkach ich kúpy, ale tiež radám, na čo si dávať pozor pri kúpe akéhokoľvek bytu.

„Štartovacích bytov je v Bratislave v súčasnosti žalostne málo, približne možno hovoriť 200 až 250 bytoch v celom meste,“ hovorí Žoldák.

Ďakujem veľmi pekne hlavne za veľmi profesionálnu spoluprácu, bol som veľmi spokojný. Byt som dal do ponuky aj 8 ďalším realitkám, ale až na jednu sa ostatné k rýchlosti a schopnosti ktorú ste preukázali Vy ani nepribližujú. Tak dúfam že sa Vám bude aj ďalej takto dobre dariť a do budúcnosti viem, na koho sa obrátiť. Ďakujem ešte raz za veľmi dobrý prístup a pomoc so všetkým!

Marek Eckhaus
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť