Vyhľadávanie
Nové hľadanie

Novostavby výrazne rozhýbali realitný trh

1. marca 2013 (hnonline.sk) - Kríza, nekríza, predaju nových nehnuteľností v hlavnom meste Slovenska sa nezvyčajne darí. „Projekt Jégého alej III sme začali predávať pred rokom. V súčasnosti máme predaných už 78 percent bytov,“ potvrdzuje Oľga Petková, riaditeľka developera Finep. O dopyte svedčí aj plán J&T Real Estate postaviť v projekte Panorama City 600 nových bytov. Podľa analýzy realitnej kancelárie Herrys vyplýva, že rok 2012 znamenal najvyšší počet predaných novostavieb za posledné štyri roky.

Malé a nov

Za vymykaním sa z celoslovenského negatívneho trendu stojí aj to, že developeri prispôsobili svoje projekty charakteru dopytu. Ten tlačí na stavbu dostupnejších menších bytov. „Najlepšie sa predávajú dvojizbové byty, ktoré tvoria až štyridsaťpercentný podiel z celkového počtu. V porovnaní s rokom 2011 stúpol predaj o 300 bytov, čo tvorí pätnásťpercentný medziročný nárast ,“ hovorí partner Herrys, Filip Žoldák. Ako dodáva, až sedemdesiat percent všetkých predaných bytov boli stavby mladšie ako dva roky. V minulom roku dodali developeri na trh viac ako 1 700 bytov. „Obnovuje sa ponuka bytov v novostavbách, ktorá počas posledných dvoch rokov stagnovala,“ dodáva. Najvypredanejšou kategóriou sú jednoizbové byty.

Kríza sa končí?

Svedčí to o pozitívnom vývoji developerského plánovania, ale aj o nádeji na koniec realitnej krízy. „Čo sa týka predaja novostavieb počas uplynulého roka, tak ten vývoj je logický. Dá sa povedať, že rok 2012 bol z pohľadu krízy tým najslabším a najstabilnejším,“ hovorí svoj názor Daniel Bilý, generálny riaditeľ Century 21. Ako dodáva, rozhýbanie trhu s realitami pocítila aj jeho spoločnosť. Mohol za to aj pokles cien na svoje dlhodobé dno. „Dopyt sa vzhľadom na to prirodzene zvýšil. V žiadnom prípade však nemožno hovoriť o novom realitnom boome,“ drží sa pri zemi.

Očakávanie nových bytov

Rozdiel medzi cenou nových a starých bytov nie je taký výrazný ako v minulosti. Priemerná cena za štvorcový meter novostavby v Bratislave je 1851 eur. „Viaceré projekty mali zaujímavé akcie na kúpu novej nehnuteľnosti. Pomer sa tak naklonil v prospech nových developerských projektov,“ hovorí Peter Balogh, konateľ Negotiant Group. Z pohľadu jeho realitnej kancelárie bol najúspešnejší predaj bytov v Záhorskej Bystrici. Najmä z hľadiska efektivity. „V portfóliu máme viac nových projektov, kde sme robili aj väčšie množstvo prehliadok, avšak s menším úspechom,“ vysvetľuje. Na záver dodáva, že tento rok začal pre realitné kancelárie pomerne pozitívne. Očakávania na bratislavský predaj budú veľké najmä v budúcom roku, keď developeri uvedú do predaja ďalších dvetisíc nových bytov.

So spoločnosťou HERRYS spolupracujeme od roku 2011. Už po úvodných stretnutiach sme vedeli, že našim partnerom sa stala veľmi ústretová a proaktívna spoločnosť, ktorá vie vždy poskytnúť aktuálny stav na trhu s adekvátnymi odporúčaniami na zlepšenia predajných nástrojov. Vo veľmi krátkom horizonte sa ukázala ich predajná dravosť a na základe ich úspešných výsledkov spoločnosť HERRYS vyhrala aj našu vnútropodnikovú súťaž Najlepšieho predajcu za rok 2011. Ich predajné aktivity nám potvrdili, že vzájomná spolupráca nám prináša kvalitné zastupovanie pri predaji našich projektov.

Anita Štefány, sales and marketing manager GTC Real Estate
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť