29. júl 2022

Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli

Autor HERRYS
Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli

V Bratislave narástli priemerné ceny v novostavbách medziročne o 18,5 % aj napriek poklesu v počte predaných bytov, vyplýva z dát RK HERRYS. Do ponuky pribudlo viac ako 680 bytov v novostavbách. Dopyt sa mierne spomalil, predalo sa takmer 570 bytov. Priemerná cena bytov v projektoch sa vyšplhala na 3 802 EUR/m2.

Ceny bytov medziročne narástli o 18,5%, aj napriek tomu, že medzikvartálne sa počet predaných bytov znížil o 13,5 %. Ponuka z dlhodobého hľadiska klesá a v porovnaní s minulým rokom je na trhu o približne 500 bytov menej, aj keď podľa dát RK HERRYS zaznamenali medzikvartálny nárast ponuky.  

„Situácia na realitnom trhu v Bratislave sa vyvíja odlišne od trhu v západnej Európe, kde napríklad v Nemecku ceny začali stagnovať pod vplyvom rastúcej ponuky a klesajúceho dopytu. U nás napriek znižujúcemu sa dopytu priemerné ceny ďalej rastú, čo pripomína skôr aktuálnu situáciu v USA,“ hovorí Filip Žoldák z RK HERRYS. „Môžeme konštatovať, že táto situácia nastala najmä pre nedostatok kvalitnej ponuky, čo nám potvrdzuje aj rýchle tempo predaja bytov v nových projektoch, ktoré spúšťali predaj v tomto kvartáli.“  

Kľúčovým dôvodom znižovania ponuky je aj zdĺhavejšie povoľovanie nových projektov, ktoré pribúdajú do ponuky čoraz pomalšie. Ponuku na trhu s novostavbami tak skôr zvýšia nové etapy už povolených projektov.

Nové projekty sa predávajú rýchlejšie

Zatiaľ čo začiatkom roka viacero projektov pozastavilo predaj, v druhom kvartáli ho opäť spustili. Do ponuky pribudlo 7 nových projektov so 684 bytmi, celkovo sa v Bratislave predáva v 68 projektoch a ponuka ku koncu druhého kvartálu predstavovala 1588 bytov. V porovnaní s prvým kvartálom tak ponuka vzrástla o 251 bytov, no v porovnaní s minulým rokom poklesla ponuka o 496 bytov. Najviac bytov pribudlo v okrese Bratislava II a Bratislava V, pričom až 43 % nových bytov je dvojizbových a 26 % predstavujú trojizbové byty.  

V druhom kvartáli 2022 sa celkovo predalo 567 v projektoch, čo v priemere znamená 2,78 bytu na projekt. Novo pribudnuté projekty, ktoré predaj spúšťali v druhom kvartáli predali 31 % z celkového počtu bytov, čo predstavuje trikrát vyššie tempo predaja ako v starších projektoch. Zatiaľ čo sa prvá tretina projektu vypredáva rýchlosťou 10 bytov mesačne na projekt, posledných 15 % bytov, ktoré zostanú, sa predávajú rýchlosťou 3 byty mesačne na projekt.  

Stálu popularitu si drží okres Bratislava II, kde sa predalo najviac bytov, no aj tak bol zaznamenaný medzikvartálny pokles predaja až o 32,5 %. Bratislava I bol jediný okres, v ktorom predaj vzrástol v porovnaní s prvým kvartálom o 10,9 %. Priemerná cena bytov v projektoch sa vyšplhala na 3 802 EUR/m2 bez DPH, pričom je najvyššia priemerná cena v okrese Bratislava I, teda Starom Meste, kde sa priemerná cena blíži až k výške 5 698 EUR/m2 bez DPH. Zvyšok Bratislavy sa pohybuje na porovnateľných priemerných cenách 3 400 až 3 750 EUR/m2.  

Z pohľadu predaja bude klesajúci trend pokračovať

„Nastolený trend z pohľadu dopytu bude v najbližšom kvartáli pravdepodobne pokračovať, rovnako tak aj dlhodobý trend poklesu ponuky a pribúdať budú najmä nové etapy v už existujúcich projektoch,“ konštatuje Filip Žoldák z RK HERRYS. „Oproti rýchlemu rastu cien v minulých rokoch sa rast spomalí, takže ceny porastú zdravším tempom.“  

Súčasná úroveň cien bytov spolu so zvýšenými úrokovými sadzbami sa premieta do rýchlosti ich predaja a množstva predaných bytov. Dopyt je však ešte stále dostatočne veľký na to, aby ceny mohli rásť alebo stagnovať. Súčasnú a budúcu absorpciu rezidenčnej ponuky už však nebude ovplyvňovať situácia na trhu nehnuteľností, ale inflácia a narastanie nákladov na život, ktoré odkroja zo zdrojov domácnosti, ktoré by inak mohli byť investované.  

Spomalenie pritom pozorujeme aj na sekundárnom trhu, kde ponuka rastie. Jej rast je však spôsobený nie zväčšovaním počtu nových bytov v ponuke, ale zotrvávaním starších bytov, a teda spomaľovaním predaja. Zatiaľ sa však nedá povedať, či sa zmenšuje dopyt, alebo sa predlžuje doba rozhodnutia potenciálneho kupujúceho.

 

Nenašli ste informácie, ktoré ste hľadali? Kontaktujte nás emailom alebo telefonicky.