HERRYS magazín o realitách

Najčítanejšie články
V realitách sa cíti ako ryba vo vode. Z makléra sa za krátky čas vypracoval na šéfa predajného oddelenia. Dnes riadi tri pobočky a tím pätnástich maklérov. V dnešnom rozhovore vám Martin Marsina...
Marianna je súčasťou úspešného príbehu realitnej kancelárie HERRYS takmer od začiatku. Dnes vedie tím predajcov developerských projektov a pomáha naštartovať kariéru svojim novým kolegom. A práce...
Počas slávnostného odovzdávania prestížnych ocenení CIJ Awards Slovakia 2016, ktoré sa konalo 1.12.2016 v  bratislavskom hoteli Grand Hotel River Park  získala spoločnosť HERRYS  už po piatykrát...
Magazin

Dobrej lokalite ani stagnácia trhu zásadne neublíži a nehnuteľnosti v nej si svoju hodnotu udržia aj z dlhodobého hľadiska.

 

O Bratislave, projekte “Pod Vinicou”, začiatkoch developerskej činnosti finančnej skupiny Arca Capital, ale aj o vývoji cien nehnuteľností nám porozprával projektový manažér spoločnosti, Michal Vičan.

 

 

Kedy sa zo spoločnosti Arca Capital stal aktívny developer?

Počiatky našej aktivity v tomto segmente siahajú do obdobia rokov 2004-2006, kedy sme vybudovali technickú infraštruktúru na pozemkoch pre budúce rodinné domy v Liptovskom Mikuláši a vstupom do realizácie obchodného domu s nábytkom Lightpark na Račianskej ulici v Bratislave.

 

Pôsobíte na  viacerých  európskych  trhoch,  bude  to  tak  aj  na  trhu s nehnuteľnosťami?

Developerské príležitosti vyhľadávame prevažne v Slovenskej a Českej republike a prioritne v ich hlavných mestách. V roku 2017 sme ale napríklad dokončili 119 bytových a nebytových jednotiek v Brne. V súčasnosti realizujeme aj prestavbu pôvodných budov a výstavbu nových apartmánových domov v Prahe, ako aj hotel vo Františkových Lázních. V hľadáčiku máme aj realitné príležitosti v Budapešti. V segmente priemysel a logistika pôsobíme okrem Slovenska aktuálne aj v Poľsku.

 

Vašim prvým bratislavským projektom bol projekt „Pod Vinicou“, ako dlho ste ho pripravovali?

Projekt „Pod Vinicou“ vznikol spojením dvoch stavebných zámerov: „Biely  kríž“ a „Nové vinice“. Venujeme sa mu od roku 2016. Spolu s architektmi sme čiastočne upravili dispozície bytov tak, aby zodpovedali aktuálnemu štandardu a svetlo technickým požiadavkám.

 

Projekt je dnes už takmer rok v predaji, úspešne sa vypredala polovica bytov, ceny sa niekoľkokrát zvyšovali. Aké boli vaše predpoklady?

Zmeny ponukových cien vyplývajú z voľby kvalitného štandardu vybavenia bytov, samotných domov, priľahlých pozemkov, záhrad a jeho obstarania. Vy- hodnotenie, či sme správne trafili cieľovú skupinu a požiadavky trhu uvidíme pred predajom posledného bytu.

 

 

Aký je podľa vás faktor úspechu, ktorý odlišuje projekt “Pod Vinicou” od podobných projektov?

O úspechu je asi zatiaľ predčasné hovoriť. Podľa môjho názoru, dopyt a uzavreté  zmluvy  s  klientmi  odzrkadľujú  akceptovateľnú  polohu,  urbanizmus   a čiastočnú komornosť projektu vo forme samostatných budov s nižším počtom bytov v jednotlivých viladomoch.

 

Ako vnímate rezidenčný trh v Bratislave?

Veľa investorov, zaujímavé hypotéky, pracovné príležitosti, a to nielen v Bratislave, ale aj v dostupnej Viedni, preferencia vlastníctva oproti nájmu, vzhľadom na to, že výšky nájmov sú často na úrovni splátky hypotéky a možno nie celkom jasné ciele a postupy mesta.

 

Kam predpokladáte, že môžu ceny ešte rásť?

Ťažko povedať. Určite lokalita a istota príjmu sú tým, čo umožňuje cenám  rásť. K tomu by som pridal individuálne preferencie kupujúcich a aktuálne nízku ponuku u konkurencie v danej lokalite. Náročnosť získať nehnuteľnosť   a príslušné povolenia sú taktiež zásadné faktory rastu cien. Netreba zabudnúť na nedostatok a cenu ľudskej práce v stavebníctve. Dobrej lokalite však ani stagnácia trhu zásadne neublíži a zároveň v dobrej lokalite si nehnuteľnosti hodnotu udržia.

 

Akému segmentu sa plánujete v rámci developmentu venovať? 

Aktuálne Arca Capital pripravuje zámery v celkovom objeme cca 1200 bytov a 30 000 m2 kancelárskych priestorov, prevažne v Bratislave. Taktiež plánujeme vyriešiť priestory pre vlastnú činnosť z dôvodu rastu spoločnosti. Chceme poskytnúť potrebný komfort našim zamestnancom a dcérskym spoločnostiam.  V  portfóliu  máme  rekreačno-športový  komplex  GOTHAL   v Liptovskej Osade. Aktuálne zároveň pripravujeme priemyselné parky na Slovensku a v Poľsku. V Katoviciach to bude 8 hektárov a v Topoľčanoch 22 hektárov.

 

Akú perspektívu má podľa vás Bratislava ako mesto?

Bratislava sa ešte bude rozvíjať. Akým tempom a smerom to je zatiaľ otázne. Nie sú jasné pravidlá a podmienky aktuálne platného územného plánu. Vzhľadom na veľkosť krajiny a s dôrazom na ochranu pôdy a lesov som určite zástancom mestskej výškovej zástavby, teda zahusťovania. Ak bude Bratislava chcieť byť moderným a funkčným mestom a zároveň byť miestom pre dobrý život a prácu, musí zabrať. Atraktivitu hlavného mesta by som vnímal aj z pohľadu jeho jedinečnosti a unikátnosti.

 

Aké riziká, ktoré by mohli ovplyvniť doterajší pozitívny vývoj realitného trhu, vnímate?

Asi to, čo tu bolo v období 2007-2010. Náhla hospodárska kríza, neistota dlhodobého príjmu. Na druhej strane, aj keď menej reálne ako riziko vnímam  aj zrýchlenie povoľovacích procesov, jednoznačné a zrozumiteľné regulatívy územného plánu, čo súvisí s vyššou ponukou konkurenčných produktov.

 

Ak by ste si dnes kupovali byt, kde by ste ho kúpili?

Ja osobne som typ na rodinné bývanie – dvor so záhradou a so psom. Preferujem viac súkromie a dobrých susedov. Ak by išlo o byt, v súčasnosti by som preferoval skôr ľavý breh Dunaja, s dostupnosťou na obchvat Bratislavy smerom na Trnavu. Toto však môže zmeniť dokončenie Bratislavského obchvatu D4R7.

„Chcela by som sa poďakovať spoločnosti HERRYS za výborný servis, ktorý mi sprostredkovali na úplne najvyššej možnej úrovni, a to vďaka Romane Michalovej, ktorá ma sprevádzala od začiatku kúpy bytu až po jeho prenájom. Žijem dlhodobo v zahraničí a takýto prístup som už dlho nevidela, čo si veľmi vážim. Ešte raz ďakujem za profesionálny servis.“

Gabriela Podgorski

Viac referencií