9. november 2022

Dobrý realitný maklér vie predať vašu nehnuteľnosť rýchlejšie a za viac peňazí

Autor Nehnutelnosti.sk
Dobrý realitný maklér vie predať vašu nehnuteľnosť rýchlejšie a za viac peňazí

Mnoho ľudí odrádza kupovať alebo predávať byt či dom cez realitnú kanceláriu. Obávajú sa totiž toho, že „realitka“ si zoberie za svoje služby vysokú províziu, a tak predajú svoju nehnuteľnosť za menej peňazí ako by mohli. Je to naozaj tak? Ako spoznáme dobrého realitného makléra? Čo všetko by mal za nás urobiť? Aké vysoké sú v skutočnosti provízie pre realitné kancelárie? A ako, naopak, spoznám falošného makléra? Odpovede na tieto otázky nájdete v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk s partnerom realitnej kancelárie HERRYS, Filipom Žoldákom.

 

Ako si vybrať realitnú kanceláriu?

Realitná kancelária vám predá nehnuteľnosť rýchlejšie a za viac peňazí. Tvrdí to Filip Žoldák a zároveň radí, ako je možné sa obrátiť na realitnú kanceláriu. „Ak ste doteraz so žiadnou realitnou kanceláriou nespolupracovali, tak sa môžete priamo ozvať do realitnej kancelárie, kde vám nejakého realitného makléra odporučia na základe vašich preferencií alebo nehnuteľnosti, ktorú predávate, či lokality, v ktorej predávate byt či dom. A ak máte referenciu na realitného makléra od svojho známeho, tak je samozrejme najlepšie kontaktovať toho realitného makléra. Ide vyslovene o referenčný biznis. Ak máte dobrú referenciu, použite ju.“ Ak nemáte žiadne referencie, tak je dobré do konkrétnej realitnej kancelárie zavolať a zistiť, čo všetko sú pre vás ochotní urobiť, aby vašu nehnuteľnosť predali.

 

Čo si treba všímať pri prvom stretnutí s realitným maklérom

Okamžitou vizitkou dobrého makléra je pri kúpe nehnuteľnosti podľa Žoldáka aj to, že vie prísť na stretnutie načas. „Je pripravený, má všetky informácie o nehnuteľnosti a lokalite. Vie informovať o možnosti zabezpečiť financovanie kúpy, informuje o postupe a procese, to znamená, aby si ten kupujúci vedel predstaviť, čo ho čaká a koľko ten proces bude trvať. A takisto sa pýta na spôsob financovania a možnosti kupujúcich financovať tú nehnuteľnosť, ktorú si vybrali.“ Pri predaji bytu alebo domu musí mať zoznam podkladov, ktoré od nás bude potrebovať.

„Aby pri príprave prezentácie pre kupujúcich mal všetky náležitosti. Následne vie odporučiť finančného sprostredkovateľa a samozrejme aj právny servis, aby všetko prebehlo s platnými legislatívnymi podmienkami. A tiež vie informovať o tom procese a postupe, koľko bude trvať a aké situácie môžu nastať v prípade pozitívneho postupu, ale aj negatívnej odozvy z trhu.“

Treba si dať pozor, ak maklér dlhodobo nezdvíha telefón, či vás nekorektne informuje o jeho činnosti. Zbystriť treba, aj keď niečo povie, že urobí, a napokon koná úplne inak. Návodom na nájdenie dobrého realitného makléra je podľa Žoldáka spolupráca s certifikovanými maklérmi a realitnými kanceláriami. Spolupracovať treba na základe zmluvy.

 

Priemerná doba predaja nehnuteľností sa predlžuje

Ekonomická situácia ovplyvňuje aj to, za aký dlhý čas je možné predať nehnuteľnosť. Filip Žoldák prináša aktuálne štatistiky. „Kým pred rokom to bolo nejakých 39 dní, pokiaľ sa predala nehnuteľnosť na bratislavskom realitnom trhu, tak dnes je to cca 64 dní.

Momentálne sa predlžuje lehota. Je to vplyvom okolností, o ktorých sme sa už bavili. Tá doba sa pohybuje medzi mesiacom až dvoma.“ Dobrý realitný maklér nemusí mať paradoxne veľa inzerátov na nehnuteľnosti. Práve naopak.

„My to vnímame tak, že čím viac nehnuteľností ten obchodník alebo maklér má, tým je menej schopný ich všetky obslúžiť kvalitne. To znamená, že je nejaký kritický počet nehnuteľností, nad ktorý už nemôže mať stopercentné znalosti o každej nehnuteľnosti, o každom klientovi a o procese, ktorý prebieha pri danej nehnuteľnosti. Ide o sledovanie odozvy, dopytu, dávať spätnú väzbu klientom. Je určitá hranica, pri ktorej si má realitný maklér povedať: Dobre, mám nabraté, musím to predať,“ vysvetľuje Žoldák.

 

Viac o tom:

• čo znamená exkluzívna zmluva s realitnou kanceláriou

• čo by vám mal zabezpečiť realitný maklér pri predaji nehnuteľnosti

• čo má pre vás urobiť realitný maklér pri kúpe nehnuteľnosti

• ako sa pohybujú provízie pre realitné kancelárie

• čo ak už nechcem predať svoj dom alebo byt

• na akého realitného makléra si treba dať pozor

sa dozviete z rozhovoru redaktorky Zuzany Majerčíkovej s partnerom realitnej kancelárie Herrys Filipom Žoldákom v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk.