Vyhľadávanie
Nové hľadanie

25. júna 2013 (tlacovasprava.sk) – Ak sa rozhodnete pre kúpu bytu, treba dôkladne zvážiť, či sabudete obzerať po novostavbách alebo radšej po staršom byte. Rozhodnutie pre starší byt má, samozrejme, svoje výhody aj nevýhody.

Keďže väčšina ľudí sa stretáva s kúpou nehnuteľnosti len jeden alebo dvakrát za život, nemusia správne zvážiť všetky faktory, ktoré budú mať vplyv na výnosnosť investície či kvalitu bývania. Filip Žoldák zo spoločnosti HERRYS radí, čo všetko treba zvážiť pri riešení tejto dilemy.

Starší byt – lacná alternatíva?

K najväčším výhodám kúpy staršieho bytu patrí fakt, že môžete nájsť bývanie v dobrých lokalitách, kde už neexistoval priestor na nové stavebné projekty. Zároveň je takýto byt už „odskúšaný“ predchádzajúcim majiteľom. V okolí starších bytov je tiež väčšinou dobrá občianska vybavenosť, ktorá sa tam vytvorila v priebehu rokov.

„Mnohým ľudom sa ako najväčšie plus starého bytu môže zdať kúpna cena, ktorá býva o 20 až 30 % nižšia ako pri porovnateľnej novostavbe."

Táto domnienka ale nie je úplne pravdivá, pretože cena za bývanie začne rásť, keď sa dostavia náklady vyplývajúce zo zlého technického stavu bytu, povinné platby do spoločného fondu opráv a podobne. Cena starého bytu oproti novostavbám rastie pomalšie. Pokiaľ sa technický stav bytu výrazne zhorší, môže dokonca klesnúť,“ vysvetľuje Filip Žoldák.

Pokiaľ vám finančná situácia nedovoľuje investovať do novostavby, starší byt môže byť voľbou pre vás. Aj v tomto prípade ale existuje alternatíva v podobe malometrážnych nových alebo zrekonštruovaných štartovacích bytov ako napríklad projekt Papaver vo Vlčom hrdle v Ružinove.

Na čo treba dávať pozor pri kúpe bytu v novostavbe

Uvedeným nevýhodám spojeným s kúpou starého bytu sa dá vyhnúť kúpou bytu v novostavbe. Vďaka použitiu moderných materiálov a lepšiemu architektonickému a urbanistickému riešeniu ponúkajú novostavby vyšší štandardako staršie byty.

Ak byt kúpite ešte pred kolaudáciou, je možné ovplyvniť jeho finálnu dispozíciu. Nedostatky vo vyhotovení je možné reklamovať a podieľať sa na ich vyriešení. Zhodnocovanie nehnuteľnosti je tiež spravidla vyššie a novostavby skôr prilákajú nájomníkov, ktorí sú ochotní za bývanie platiť viac ako v staršom byte.

Kupovaný byt si však treba dôkladne prezrieť. Kvalita bývania totiž do veľkej miery závisí od technického vyhotovenia projektu. Treba si tiež preveriť developera, ktorý budovu stavia alebo postavil, veľa totiž napovedia jeho predchádzajúce projekty. Stávkou na istotu je konzultovať svoje rozhodnutie s kvalitnou realitnou spoločnosťou, ktorá má na svojom konte úspešné pôsobenie na trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami a dôveru klientov.

„Podľa našich údajov Bratislavčania preferujú bývanie v novostavbách. Napriek pomerne vyšším cenám novostavieb evidujeme už tretí rok nárast ich predaja. Jedným z hlavných dôvodov je fakt, že developeri sa prispôsobili požiadavkám trhu a začali ponúkať menšie byty za nižšiu cenu. Dlhodobo je najvyšší záujem o dvoj a trojizbové byty, ktoré spolu tvoria viac ako dve tretiny ponuky,“ uzatvára Filip Žoldák.

O spoločnosti HERRYS s.r.o.

Spoločnosť HERRYS poskytuje služby v oblasti sprostredkovania predaja a prenájmu nehnuteľností na bývanie. Jej cieľom a hlavnou motiváciou je spokojný klient. Bola založená s cieľom poskytovať profesionálne služby uľahčujúce rozhodovanie klientov hľadajúcich nové bývanie. Medzi jej hlavné činnosti patrí prieskum trhu novostavieb v Bratislave a poradenská činnosť. V roku 2012 získala spoločnosť HERRYS prestížne ocenenie CIJ Awards v kategórii Best Local Real Estate Agency.

Úprimne musím vyzdvihnúť a vyjadriť spokojnosť so skvelými službami spoločnosti Herrys (p. Jablonka) pri sprostredkovaní predaja bytu v Bratislave:    užitočné poradenstvo pri prvej obhliadke – ako pripraviť byt na predaj, zaujímavé nafotenie a prezentácia bytu – byt upútal a nič neskresľoval, samostatná organizácia a absolvovanie obhliadok so záujemcami, veľmi dobrá dojednaná predajná cena – lepšia ako pri predchádzajúcich pokusoch predaja bytu mimo realitnej kancelárie, predaj zrealizovaný do dvoch týždňov, všetky právne služby, milý  a ústretový prístup.

Odporúčam využiť služby tejto spoločnosti pre jej naozaj profesionálny prístup – zohľadňuje záujem predávajúceho aj kupujúceho k spokojnosti oboch strán. Ešte raz ďakujem za skvelé služby – bez starostí, rýchlo a veľmi výhodne!

Tatiana Judová

Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť