Vyhľadávanie
Nové hľadanie

V Bratislave ostane 2500 nových bytov ešte veľmi dlho prázdnych

 

BRATISLAVA 28. novembra 2012 (ekonato.tvnoviny.sk) - Slovenskému realitnému trhu dochádza dych. Lepší sú už aj Rumuni. Trh s bytmi na Slovensku má viacero neduhov. Či už sú to príliš vysoké ceny, nedostatok vhodných nehnuteľností alebo ich nevyhovujúci stav. Dostali sme sa tak do situácie, kedy je síce v Bratislave 2 500 dokončených nepredaných bytov, no ľudia o ne nemajú záujem.

Nespĺňajú totiž ich požiadavky z hľadiska ceny, rozlohy, dispozičného riešenia či vybavenia. Dôvodom je podľa spoločnosti Herrys prístup developerov, ktorí nepozerajú na to, čo chcú klienti a stavajú projekty len podľa svojho názoru.

Zle je na tom aj trh s kanceláriami

To, že na tom slovenský realitný trh nie je dobre, svedčia aj informácie od ľudí z branže. Zhodli sa, že Slovensko nie je pre realitných investorov zaujímavé a uprednostňujú Českú republiku, Poľsko a Rumunsko. Pri kancelárskych priestoroch je podľa Radovana Miháleka zo spoločnosti Ca Immo našim najväčším konkurentom Poľsko a aktuálne už aj Rumunsko. Potenciálni nájomcovia o kancelárie nemajú o náš trh záujem, a tak u nás ani nikto neinvestuje do nových projektov.

Stavby výrobných hál predražujú poplatky

Lepšie to nie je ani v oblasti priemyselných nehnuteľností. V tomto segmente uprednostňujú investori podľa Petra Bečára z PointPark Properties SK nášho severného suseda. Poľsko má totiž lacnejšie pozemky, je to oveľa väčší trh a na rozdiel od Slovenska nezanedbáva investície do infraštruktúry. Menej atraktívnym pre developerov sa Slovensko stalo aj vďaka nedávnemu zvýšeniu správnych poplatkov. Pri väčších priemyselných halách sa už poplatky za stavebné povolenie a kolaudáciu pohybujú na úrovni desiatok tisíc eur. Česká republika a Poľsko ale tieto poplatky nemajú.

Veľmi oceňujem profesionálny a zároveň prozákaznícky prístup pani Kučovej. Vždy sa mi snažila vyhovieť a poradiť v každom smere, a to aj keď už bol obchod uskutočnený.

Roman Garaj
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť