Vyhľadávanie
Nové hľadanie

Trh s nehnuteľnosťami sa v roku 2012 začal opäť rozbiehať

1. januára 2013 (abc-byvanie.sk) - Slovenský trh s nehnuteľnosťami sa v roku 2012 začal opäť rozbiehať. Napriek neutrálnym prognózam, ktoré nerátali s výraznejším oživením realitného trhu, stúpol záujem o bývanie a kúpu nehnuteľností.

Tvrdí to spoločnosť Herrys, ktorá poskytuje služby v oblasti sprostredkovania predaja a prenájmu nehnuteľností na bývanie. Pri kúpe nehnuteľností sa podľa nej záujem sústreďoval na už postavené novostavby, ktoré sa v roku 2012 do značnej miery vypredali.

"Podobný trend očakávame aj v roku 2013. Záujem o bývanie, a teda aj záujem o kúpu, bude rásť. Očakávame v tomto roku viac začatých novostavieb. Pôjde skôr o malometrážne byty, po ktorých je väčší dopyt, ako to bolo aj vlani," hovorí partner firmy Herrys Filip Žoldák.

V porovnaní s rokom 2011 počet predaných bytov koncom vlaňajška stúpal, pričom v septembri 2012 krivka predaja dosahovala vyššie hodnoty ako v rovnakom období predminulého roku. Celková priemerná cena bytov v prepočte na meter štvorcový sa ustálila, ba v prípadne novostavieb, ktoré sa začali stavať po roku 2009, dokonca aj rástla.

Kým dosiaľ potenciálni kupujúci prejavovali záujem najmä o dokončené byty, momentálne rastie dopyt po bytoch, ktoré sú vo výstavbe. Nedarí sa tak len lacným štartovacím projektom, ale na odbyt idú aj drahšie novostavby.

Podľa F. Žoldáka možno v tomto roku očakávať vo zvýšenej miere predaj "z papiera", a to najmä pre pozastavenú výstavbu v minulých rokoch. Predpokladá sa, že v roku 2015 môže na realitnom trhu dokonca nastať nedostatok dokončených bytov. "Trh kupujúceho sa môže zmeniť na trh predávajúceho, avšak produkt bude maximálne odzrkadľovať požiadavky trhu," dodáva Žoldák.

 Herrys nedávno rozbehol špeciálny prieskum týkajúci sa nového bývania a nových bytov, ktorého cieľom je ovplyvniť budúce trendy výstavby novostavieb. Svoju požiadavku na nové bývanie môžu v tomto prieskume vyjadriť všetci potenciálni kupujúci či ľudia, ktorí si hľadajú bývanie. Prieskum potrvá do 28. februára 2013, zapojiť sa doň sa dá na adrese http://scr.sk/herrys/.

Tomáš Géci

Bol som mimoriadne spokojný s ústretovým a profesionálnym prístupom kolektívu realitnej kancelárie HERRYS. Využil som aj služby sprostredkovania hypotekárneho úveru. Všetko prebehlo vysoko profesionálne a bez akýchkoľvek komplikácií. Realitnú kanceláriu určite odporučujem a v budúcnosti určite využijem ich služby.

Tomáš Géci
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť