Vyhľadávanie
Nové hľadanie

Stavbári v očistci

17. marca 2013 (etrend.sk) - Stavebníctvo začalo tento rok ďalším značným prepadom. Hlavným dôvodom je naďalej nedostatok projektov, ktoré by udržali celý sektor nad vodou. "Investori začínajú len minimum projektov. Mnohé z nich, ktoré boli pripravené ešte v čase pred začiatkom krízy, tak stále čakajú na svoju realizáciu," informoval v pondelok analytik Home Credit Michal Kozub. Jasne to podľa neho ukazujú hodnoty novej výstavby, ktorá si pohoršila skoro o štvrtinu. "Tento rok bude pre stavebníctvo očistcom, ktorý pre mnohé firmy bude znamenať konečnú. Prakticky identická situácia v stavebníctve je aj v susednom Česku, kde je minimum nových stavebných projektov," uviedol.

Výkony domácich stavebných firiem v zahraničí sa síce dokážu výrazne zvyšovať, celkovo však ide o zanedbateľný objem. "A tak na záchranu trhu to nestačí. Navyše, prácam v zahraničí sa venujú prevažne len firmy z pohraničia, pretože presunúť ťažkú techniku a mechanizmy na projekty mimo Slovenska je nákladné a vypláca sa hlavne pri veľkých projektoch," dodal Kozub. Preto stavebníctvo v tuzemsku klesalo.

Analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž poukázal na to, že podobne ako vlani klesol objem novej výstavby. Čiastočne to kompenzuje mierne vyššia aktivita v opravách a údržbe. "Sentiment v stavebníctve je pritom dlhodobo veľmi negatívny a zlepšenie situácie pravdepodobne uvidíme až v druhom polroku. Pod podmienkou, že sa vláde podarí uzatvoriť tendre na výstavbu nových úsekov diaľnic podľa plánu," uzavrel Baláž s tým, že pôvodne mali byť ukončené v priebehu leta.

Stavebná produkcia v prvom mesiaci tohto roku medziročne klesla o 14,1 percenta na 206,9 mil. eur. Oproti začiatku vlaňajška sa prepad v sektore spomalil o 2,4 percentuálneho bodu. Ako v pondelok informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), po zohľadnení sezónnych vplyvov boli výkony odvetvia v januári o 3,3 perce nižšie než v poslednom mesiaci minulého roku.

Utorok 12. marca

Veľká novela a veľkými zmenami

Siedmich z deviatich členov budúcej Rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) bude môcť navrhovať verejnosť. Dvaja najvyšší predstavitelia úradu sa na základe svojej funkcie stanú predsedom a podpredsedom navrhovaného odvolacieho orgánu, ktorý bude v druhostupňovom konaní posudzovať rozhodnutia o námietkach. Členov rady bude podľa pôvodného návrhu vymenovávať vláda. Výnimky z pravidiel obstarávania pre nákup tovarov a poskytovanie služieb do 400 tis. eur a vykonanie prác do 200 tis. eur (pôvodne do 5 mil. eur) by mala udeľovať vláda namiesto ministerstva financií.

To sú len niektoré z viacerých zmien vyplývajúcich z rozsiahleho pozmeňovacieho návrhu a doplnkov, ktoré k veľkej novele zákona o verejnom obstarávaní predložil poslanec Michal Bagačka (Smer-SD). Parlament o nej začne rokovať v druhom čítaní na šestnástej schôdzi so začiatkom v stredu 13. marca. Z pôvodného návrhu ministerstva vnútra vypadnú časti, ktoré prevzala zrýchlená malá novela verejného obstarávania (účinná je od 18. februára) a pribudnú niektoré časti cez spomínaný poslanecký "pozmeňovák". Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti ako gestorský v utorok odporučil veľkú novelu schváliť aj so zmenami.

"Tým, že bola prijatá novela v skrátenom konaní, vznikol nesúlad s týmto návrhom," zdôvodnil pre agentúru SITA podanie pozmeňovacieho návrhu k veľkej novele Bagačka. Dve tretiny bodov je podľa neho len reakcia na prijatie malej novely, vrátane niektorých legislatívno-technických opatrení. "A jedna tretina v zásade nemení filozofiu alebo obsahovú stránku. Na základe diskusie v parlamente v prvom čítaní aj s verejnou obcou sa niektoré veci upravujú a zlepšujú," povedal vládny poslanec.

Veľká novela verejného obstarávania má nadobudnúť účinnosť 1. júla. Výnimkou je časť o zavedení elektronických zariadení pre elektronické trhovisko s navrhovanou účinnosťou 1. januára 2014. Od začiatku tohto roka tak budú platiť už tretie rôzne pravidlá verejného obstarávania. Opozícia kritizovala spôsob schvaľovania zmien, ktoré podľa nej spôsobia neprehľadnosť. Bagačka tvrdí, že jeho pozmeňovacie návrhy nebudú neprehľadné pre ľudí, ktorí verejnému obstarávaniu rozumejú.

Streda 13. marca

Malatinský dostal mandát

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský môže začať rokovať o predaji štátom vlastneného podielu v spoločnosti Slovak Telekom (ST). Podľa materiálu, ktorý v stredu schválila vláda, bude Malatinský rokovať o ďalších možných krokoch súvisiacich s predajom časti ST spolu s predsedom Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM), s majoritným akcionárom ST Deutsche Telekom, ako aj s manažmentom ST. Malatinský má zároveň do 30. júna vláde navrhnúť ďalší postup pri nakladaní so štátom vlastneným minoritným balíkom akcií ST. "V zmysle záverov doposiaľ uskutočnených odborných analýz, ktoré boli vypracované pre MH SR aj FNM SR, sa pre prípad predaja majetkových účastí štátu na podnikaní ST javí ako najpreferovanejšia alternatíva predaj prostredníctvom kapitálových trhov (IPO), (...) priamy predaj, prípadne ich kombinácia (tzv. dual track)," uvádza sa v prerokovanom materiáli. Podľa materiálu MH SR nemá ministerstvo ani FNM pri existujúcom nastavení korporátnych vzťahov v ST, napriek korektným vzťahom s majoritným akcionárom, reálny priamy dosah na riadenie a smerovanie spoločnosti. "Otázka efektivity a racionality dlhodobého, resp. trvalého štátneho vlastníctva minoritného podielu v telekomunikačnej spoločnosti je bezpochyby priamo spojená s problematikou vývoja na dotknutom trhu telekomunikačných technológií, na ktorom v Slovenskej republike aktuálne existuje rozvinutá konkurencia. Inovatívne technológie sú na Slovensku plne dostupné, zákazníci si môžu voľne vyberať medzi viacerými alternatívami. Z tohto pohľadu sa môže javiť ako dôvodné, že štát môže svoju podporu zavádzania nových technológií v oblasti telekomunikácií realizovať efektívnejším spôsobom ako je minoritná majetková účasť v jednom z účastníkov trhu," uvádza sa v materiáli.

Štvrtok 14. marca

Ochota sťahovať sa

Presťahovať sa zo súčasnej adresy by bolo ochotných až 86 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na vzorke tisíc respondentov urobila realitná spoločnosť Herrys. Najčastejším dôvodom, pre ktorý sú Slováci ochotní zmeniť lokalitu, v ktorej žijú, je atraktívna cena (46), vyšší štandard (24) či väčší byt (19). "Zaujímavá je aj informácia týkajúca sa financovania vlastného bývania zo strany budúcich potenciálnych vlastníkov bytov. Až tretina respondentov by dokázala investovať do kúpy nehnuteľnosti s 50 percentným vkladom," komentoval výsledky prieskumu Filip Žoldák, partner spoločnosti Herrys.

Do jednoizbového bytu boli respondenti ochotní investovať 65 tis. eur a do dvojizbového 75 tis. eur. V prípade trojizbového bytu by priemerná investícia predstavovala 104 tis. eur. Z výsledkov prieskumu taktiež vyplýva, že ľudia majú najväčší záujem o trojizbové byty (37), dvojizbové a štvorizbové byty by preferovalo 26, respektíve 25 percent opýtaných. "Požiadavky na štandard bytu boli u respondentov pomerne vyrovnané, tretina preferuje holobyt, tretina kompletné vybavenie bytu bez kuchynskej linky a tretina kompletné vybavenie s kuchynskou linkou," uviedol Žoldák. Takmer polovica opýtaných preferuje v rámci trojizbového bytu výmeru od 65 do 75 metrov štvorcových, prípadne nad 75 metrov štvorcových. Respondenti, ktorí preferujú bývanie v dvojizbovom byte, uprednostňujú výmeru v rozmedzí od 45 do 55 metrov štvorcových. Štvorizbový byt mal podľa viac ako polovice opýtaných ponúkať plochu s rozlohou aspoň 90 metrov štvorcových.

Piatok 15. marca

Nezamestnaneckú dávku dostáva najviac ľudí od mája 2010

Sociálna poisťovňa vyplatila vo februári dávku v nezamestnanosti takmer 46,7 tisíc osobám. Agentúru SITA o tom informoval hovorca poisťovne Peter Višváder. Ide o najvyšší počet poberateľov nezamestnaneckej dávky od mája 2010, kedy túto dávku dostalo vyše 46,7 tisíc ľudí. Za prvé dva mesiace tohto roka sa počet ľudí, ktorým poisťovňa vyplatila dávku v nezamestnanosti, zvýšil o 4,9 tisíc. V porovnaní s februárom minulého roka počet poberateľov dávky minulý mesiac vzrástol o 1,4 tisíca. Na dávku v nezamestnanosti majú nárok tí nezamestnaní, ktorí boli poistení v nezamestnanosti najmenej dva roky v posledných troch rokoch. Ide o povinne poisteného zamestnanca alebo osobu dobrovoľne poistenú v nezamestnanosti. Dávka v nezamestnanosti dosahuje 50 % z vymeriavacieho základu poistenca. Maximálny základ na výpočet dávky v nezamestnanosti sa od začiatku tohto roka znížil z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov na jej dvojnásobok, čo je pokles z 2 307 eur na 1 572 eur. Najvyššia možná dávka v nezamestnanosti tak klesla z 1 153,5 eura na 786 eur.

Tomáš Géci

Bol som mimoriadne spokojný s ústretovým a profesionálnym prístupom kolektívu realitnej kancelárie HERRYS. Využil som aj služby sprostredkovania hypotekárneho úveru. Všetko prebehlo vysoko profesionálne a bez akýchkoľvek komplikácií. Realitnú kanceláriu určite odporučujem a v budúcnosti určite využijem ich služby.

Tomáš Géci
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť