Vyhľadávanie
Nové hľadanie

ŠTARTOVACIE BYTY: BUDÚ MAŤ MLADÍ KONEČNE KDE BÝVAŤ?

Odborník na trh s bytmi radí, ako vybrať svoje prvé vlastné bývanie.

29. júla 2013 (mediahit.sk) - Mladé rodiny to dnes s bývaním vôbec nemajú ľahké. Podľa údajov Európskej únie viac ako 56 % Slovákov vo veku od 25 do 34 rokov býva ešte stále s rodičmi. Niektorým starším sa môže zdať, že mladí jednoducho odkladajú dospelosť, tí čo sú v tejto situácii, ale vedia, že za to môžu hlavne vysoké ceny bytov. Riešením môže byť štartovacie bývanie. Čo sa pod týmto termínom skrýva? Odborník na trh s bytmi Filip Žoldák zo spoločnosti HERRYS radí, ako sa stať majiteľom štartovacieho bytu v Bratislave a na čo si pri kúpe dať pozor.

„Štartovacie bývanie sa považuje za prvé, a teda zväčša aj najdostupnejšie bývanie na trhu. Jeho výhodou je, že naň netreba príliš šetriť. Je určené hlavne pre mladé rodiny a čerstvo zamestnaných. Často sa pre byty v tejto kategórií rozhodujú aj starší ľudia, ktorí chcú útulné miesto na prežitie staroby. Štartovací byt tiež nie je problém prenajať, možno ho teda považovať aj za výhodnú investíciu. Rozloha takýchto bytov sa zväčša pohybuje do 40 - 45 m2, cena v Bratislave nezvykne presiahnuť 60 000 eur, čo je pri súčasných cenách nehnuteľností v meste veľmi výhodné,“ radí odborník na trh s bytmi Filip Žoldák zo spoločnosti HERRYS.

Ako si vybrať svoje prvé bývanie

Na výbere vášho prvého bytu si dajte poriadne záležať. Veľmi dôležitá je lokalita, pre ktorú sa rozhodnete. Bývanie by malo mať ľahkú dostupnosť na hlavné dopravné ťahy mesta. Rozhodujúca je aj blízkosť zastávok MHD, aby ste sa ráno ľahko dostali do práce. Pred výberom bytu si napríklad skúste naplánovať trasu na jednej z internetových máp z miesta, kde sa nachádza do vášho zamestnania. Pre Bratislavu niektoré mapy zobrazujú aj aktuálnu hustotu premávky, takže odhad času cesty je veľmi presný. Najlepšie je ale, samozrejme, trasu si prejsť osobne.

Určite nepodceňujte prítomnosť zelene v okolí bývania. Výskumy Americkej psychologickej asociácie naznačujú, že bývanie v blízkosti prírody má priaznivý účinok na psychické aj fyzické zdravie. Rozhodnite sa preto pre bývanie obklopené zeleňou, prípadne parkom, ktorý stlmí ruch z dopravy.--- Niektoré nové projekty vyrastajú doslova na zelenej lúke, zistite si preto, či sa v blízkosti nachádzajú potraviny, banka, kvalitné školy, škôlky a všeobecný lekár, prípadne nemocnica. Vo voľnom čase sa vám bude hodiť, ak neďaleko nájdete prírodu na oddych, športoviská alebo detské ihrisko. Príkladom projektu, ktorý spĺňa tieto požiadavky je Papaver v bratislavskom Ružinove.

Šikovné riešenia interiéru

Keď už sa rozhodnete pre lokalitu, treba zvážiť, koľko izieb budete potrebovať pre pohodlný život. Napríklad, v projekte Papaver sú dostupné jedno a dvojizbové byty s rozlohou od 28 do 45 m2. Vôbec sa pritom netreba obávať nedostatku priestoru alebo stiesnenosti. Veľmi pomôže, ak si vopred určíte funkciu jednotlivých častí bytu a šikovne rozložíte nábytok. Hlavnou zásadou je efektívne využiť priestor a nechať dosť voľného miesta na pohyb a aktivitu.

„V projektoch ako Papaver, kde je nadštandardná svetlá výška stropu, je možné stavať nábytok čo najviac do výšky – ušetrí sa tak priestor na komunikácie či oddychovú zónu bytu. Pre skladovanie sa najlepšie hodia vstavané šatníkové skrine, ktoré neraz plnia aj úlohu priečok bytu. Miesto na spanie môže byť riešené ako vstavaná posteľ, či rozkladacia pohovka, niekomu bude zas vyhovovať posteľ na vyvýšenom mieste alebo len elegantne oddelená od ostatnej časti bytu mobilnými stenami či japonskými závesmi. Spoločenská časť bytu by mala dýchať a poskytovať dostatok miesta, aby ste sa v nej cítili príjemne bez pocitu stiesnenosti. V tejto časti by nemali byť väčšie skrine, ale len vkusne doplnený nábytok,“ radí Mária Zaťková, obchodná zástupkyňa MACHO Consulting, ktorá stojí za štartovacím bývaním Papaver.

Kde zohnať peniaze a ako postupovať pri kúpe

Všetky spomenuté faktory sú pri kúpe bytu veľmi dôležité, v konečnom dôsledku ale rozhoduje cena. Tá sa u bytov v projekte Papaver aktuálne pohybuje v rozmedzí od 39 058 eur s DPH do 52 581 eur. Našťastie, štartovacie bývanie sa v niekoľkých bankách dá refinancovať aj 100% úverom, čo pri iných typoch nehnuteľností nie je bežné.

Mladí ľudia často uvažujú skôr nad podnájmom, pretože je považovaný za lacnejšiu alternatívu, ide ale o mýtus. So správne nastavenou hypotékou môžu byť splátky podstatne nižšie ako akýkoľvek nájom porovnateľného bytu v Bratislave – pri kúpe bytu v projekte Papaver pri 100% financovaní kúpnej ceny môže cena úverovej splátky klesnúť až na 137 eur. Kúpa teda vychádza ako rozumnejšia alternatíva.

Aby ste sa vyhli chybám pri kúpe, dôkladne si naštudujte všetky dôležité informácie. Na internete sa dnes dá ľahko dopracovať k údajom o projektoch a zmluvných podmienkach ich kúpy, ale tiež radám, na čo si dávať pozor pri kúpe akéhokoľvek bytu. Najrozumnejšie je vybrať si projekt od skúseného developera, ktorý spolupracuje s kvalitnou realitnou kanceláriou.

„Štartovacích bytov je v Bratislave v súčasnosti žalostne málo, približne možno hovoriť 200 až 250 bytoch v celom meste. Pre takýto typ bývania pritom existuje veľké množstvo potenciálnych zákazníkov. Developeri sa v ostatných rokoch prispôsobili požiadavkám ľudí pri dvoj a trojizbových bytoch, ale v tejto oblasti zatiaľ zaostávajú. Treba preto upozorňovať na kvalitné projekty štartovacieho bývania ako je projekt Papaver,“ uzatvára Filip Žoldák.

So spoločnosťou HERRYS spolupracujeme od roku 2011. Už po úvodných stretnutiach sme vedeli, že našim partnerom sa stala veľmi ústretová a proaktívna spoločnosť, ktorá vie vždy poskytnúť aktuálny stav na trhu s adekvátnymi odporúčaniami na zlepšenia predajných nástrojov. Vo veľmi krátkom horizonte sa ukázala ich predajná dravosť a na základe ich úspešných výsledkov spoločnosť HERRYS vyhrala aj našu vnútropodnikovú súťaž Najlepšieho predajcu za rok 2011. Ich predajné aktivity nám potvrdili, že vzájomná spolupráca nám prináša kvalitné zastupovanie pri predaji našich projektov.

Anita Štefány, sales and marketing manager GTC Real Estate
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť