Vyhľadávanie
Nové hľadanie

Prehľad trhu nových bytov, Bratislava 2Q 2016

Posledných 24 mesiacov sa neustále zvyšuje počet bytov predaných za kvartál. Limitovaná ponuka bytov ihneď k nasťahovaniu umožňuje zvyšovanie cien. Ponuka nových bytov rastie pomalšie ako dopyt. Rozostavané byty už sú drahšie ako dokončené. 

 

Ponuka 

Nová ponuka, ktorá pribudla za Q2 2016, sa z 90% sústreďuje na dostupné bývanie. Jej 2/3 tvoria 2 a 3 izbové byty. Do ponuky postupne začínajú pribúdať dlho pripravované projekty, resp. doteraz odložené. Oslovujú budúcich kupujúcich nielen ponukou bytov a cenami ale aj pridanou hodnotou vo forme spoločných priestorov, vybavenosťou alebo zeleňou v rámci projektu. Ponuka sa teda rozširuje zo „4 stien“ na „komunitu“. Novobudovaná infraštruktúra podporuje pribúdanie novej ponuky v okrajových častiach okresov BA, ohlásené investície aj mimo Bratislavu. Počet bytov, ktoré do ponuky pribudli, už tretí kvartál po sebe rastie, stále však je menší ako dopyt a trend je zatial stále klesajúci. 

Ponuka nových bytov

Voľné byty

Dopyt

Predaj novostavieb sa sústreďuje v rozostavaných projektoch v obdobiach buď pred dokončením alebo po spustení predaja. Kupujúcich motivuje k rozhodnutiu najviac čas dokončenia alebo možnosti výberu. Počet predaných bytov neklesol už 24 mesiacov po sebe. Najdopytovanejšími lokalitami sú BA 2 a BA 5. V projektoch sa v priemere predávajú 4 byty mesačne, v projektoch na začiatku predaja však nie je prekvapením predaj polovice bytov v projekte za 2 mesiace.

 

Cena

Priemerná cena je 1906 Eur/m2, cena rozostavaných bytov za posledných 18 mesiacov vzrástla o cca 200 Eur/m2 bez DPH, čo predstavuje nárast o cca 15%. Priemerná cena dokončených bytov je vyššia v porovnaní s rozostavanými o cca 300 Eur/m2 v priemere, túto cenu však výrazne zvyšujú nepredané dokončené byty v okrese BA 1, v ostatných mestských častiach, okrem BA 3 už rozostavané byty stoja viac ako dokončené. Cenová relácia okresov BA 2, BA 4 a BA 5 sa zjednotila, cca o 200 Eur/m2 je drahší okres BA 3, kde cenovú úroveň zvyšujú nové projekty z lokality Vtáčnik a Koliba. 1/3 projektov presahuje cenovú reláciu do 2000 Eur/m2 bez DPH.

Vývoj cien EUR/m2 bez DPH

Prognóza

Aj napriek množstvu pripravovaných projektov by sa do konca roka ponuka dramaticky nemala zväčšiť, developeri sú stále veľmi opatrní. Ponuka aj v niekoľko stobytových projektoch bude pribúdať vo fázach, aj v nadväznosti na stavebné kapacity a dodávateľské ceny. Je však pravdepodobné, že pribúdajúca ponuka zo strany rôznych oportunistov bude ovplyvnená obavami z pominutia výhodných podmienok financovania. Kvalita projektov, v zmysle konceptu aj architektúry, od neskúsených investorov, tak môže byť signifikantne nižšia v porovnaní s projektmi od štandardných developerov. Širšej ponuke bude aj naďalej brániť územný plán a zdĺhavé povoľovacie procesy, čo môže naopak ovplyvniť rozhodovanie kupujúcich aj v prospech horšej ponuky. Skúsení developeri budú opakovať overené.

DOWNLOAD report 2Q 2016.pdf

Report pripravil:

Ing. Filip Žoldák, partner, HERRYS

"Keďže prostredníctvom našej spoločnosti sa realizuje významný podiel predaja nehnuteľností v Bratislave, máme tie najpresnejšie informácie.Vďaka podrobnému monitoringu rezidenčného segmentu poskytujeme odborné poradenstvo developerským spoločnostiam, investičným skupinám, ako aj klientom individuálne kupujúcim alebo predávajúcim nehnuteľnosť. Pravidelnými štatistikami definujeme oblasti záujmu klientov, efektívne marketingové kanály, preferované spôsoby prezentácie nehnuteľností, možnosti financovania kúpy nehnuteľnosti, ale tiež cieľové skupiny a ich preferencie."

MÁME SKÚSENOSTI A MÁME PREHĽAD

Upozornenie: Všetky uvádzané informácie sú zo zdrojov tretích strán, ktoré HERRYS nedokáže garantovať a teda niesť akúkoľvek zodpovednosť za straty, ktoré by mohli vplyvom tohto prehľadu vzniknúť. Všetky uvádzané ceny predstavujú ceny m2 úžitkovej plochy bytu bez parkovania v Euro bez DPH. Tento report sa zaoberá len novostavbami v Bratislave, ktorých sa týkajú všetky uvádzané informácie.

 

Mám veľa kníh  o dizajne. Rád projektujem a navrhujem interiéry a aby som bol v neustálom kontakte, čo nové ponúka trh s realitami neobídem ani stránky s nehnuteľnosťami. Mohol by som pomaly aj školiť maklérov:) ako si vybudovať dobré meno. Aj dobré meno je obchod a človeku nepomôže akákoľvek protekcia ak to dobré meno stratí. Som rád, že HERRYS  nepotreboval zatiaľ žiadnu protekciu.

PhDr. Jaroslav Buček, PhD.
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť