Vyhľadávanie
Nové hľadanie

Reality: Nehnuteľnosti kupovať alebo počkať?

Aké možnosti ponúka súčasný realitný trh na Slovensku z hľadiska investícií? Oplatí sa nehnuteľnosť kúpiť alebo sú, naopak, vo výhode predávajúci

7. marca (reality.sk) - Investovanie do nehnuteľností sa stalo jedným z najatraktívnejších spôsobov, ako bezpečne zhodnotiť svoje peniaze. V roku 2008, kedy ceny nehnuteľností dosiahli svoj vrchol, bolo priaznivé obdobie pre investorov, ktorí predávali. Odvtedy cena nehnuteľností postupne klesá, čo môže byť príležitosť pre tých, ktorí chcú rozumne investovať. V čase poklesu cien sa oplatí kupovať nehnuteľnosti v očakávaní, že ich ceny v budúcnosti narastú.

Čo je to dobrá investícia

Pri investovaní do nehnuteľností je však potrebné venovať pozornosť nielen vývoju cien, ale aj ďalším faktorom, ktoré môžu v budúcnosti hodnotu investície významne ovplyvniť. Všeobecne platí, že výhodná investícia je tá, ktorá spĺňa ekonomické parametre z ročného výnosu v porovnaní s inými formami investícií. Výnosy z každej investície ovplyvňuje do určitej miery inflácia. Často sa stáva, že úroky z investovaných peňazí v banke nedosahujú úroveň inflácie. Trh s nehnuteľnosťami nie je do takej miery ovplyvnený infláciou. Na investíciu do nehnuteľnosti sa treba pozerať ako na dlhodobý investičný zámer, pretože ceny nehnuteľností z dlhodobého hľadiska rastú. Peniaze uložené v nehnuteľnostiach sa teda postupne zhodnocujú aj napriek krátkodobým výkyvom.

Informácie nad zlato

Investor, ktorý chce na kúpe nehnuteľnosti zarobiť, by mal zvážiť všetky výhody aj nevýhody tak, akoby kupoval nehnuteľnosť pre vlastnú potrebu. ,,Investor musí získať všetky dostupné informácie o kvalite, parametroch a vlastnostiach nehnuteľnosti, ako aj o lokalite, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Od týchto faktorov potom závisí aj dopyt po prenájme alebo predaji nehnuteľnosti v budúcnosti," uvádza Filip Žoldák zo spoločnosti Herrys.

Základom správneho rozhodnutia sú:

- maximum informácií o nehnuteľnosti, kvalitná lokalita a výhodná poloha,

- analýza vlastností nehnuteľnosti a vývoja trhu,

- vízia do budúcna - účel a čas investície do nehnuteľnosti,

- finančná analýza

- predpokladané výnosy a návratnosť.

Výhody a nevýhody investície

V súčasnosti sa oplatí investovať do nehnuteľností z dôvodu nízkych cien a výhodných úverov. Zároveň dopyt prevyšuje ponuku nehnuteľnosti, ktorá je limitovaná, čo môže spôsobiť zvyšovanie cien.--- Výhody investície do nehnuteľnosti:

- hmatateľná investícia

- investor vie, do čoho investuje,

- zhodnocovanie v čase

- v prípade prenájmu alebo predaja nehnuteľnosti v priaznivejšom období na základe vývoja trhu; investor tak môže na nehnuteľnosti zarobiť dvakrát, a to na prenájme nehnuteľnosti a potom na predaji,

- ochrana peňazí pred infláciou,

- investícia do nehnuteľnosti v rámci diverzifikácie rizika investovania. Investovanie do nehnuteľností má, samozrejme, aj svoje riziká, rovnako ako ostatné formy investícií.

Nevýhody investície do nehnuteľnosti:

- náklady na rekonštrukciu

- v prípade zlého stavu nehnuteľnosti alebo skrytých chýb,

- riziko obdobia bez nájomcu,

- prírodné katastrofy, nepredvídateľné udalosti.

Byt, dom alebo pozemok?

Z hľadiska očakávaného výnosu na trhu nehnuteľností je podľa analytikov najlepšou voľbou investícia do bytu. V prípade dlhodobej investície je lepšie investovať do menších bytov. I keď sa neočakáva výraznejší rast cien týchto nehnuteľností, výnosy z prenájmu za meter štvorcový menších bytov patria medzi najvyššie. Avšak v prípade, že investor chce finančný kapitál investovať v konzervatívnejšej forme, je lepšia investícia do pozemku. Ceny nehnuteľností po postupnom poklese od roku 2008 zaznamenali v treťom kvartáli minulého roka mierny nárast v porovnaní s druhým štvrťrokom. Analytici však nepredpokladajú výrazné oživenie trhu vzhľadom na zložitú ekonomickú situáciu v eurozóne, ktorá ovplyvňuje aj slovenskú ekonomiku.

Nadštandardné reality si držia cenu lepšie

Zaujímavý vývoj na trhu nehnuteľností však vykazujú ceny 5-izbových a väčších bytov, ako aj priestranných víl, ktoré neevidujú taký výrazný pokles od roku 2008 ako ostatné typy bytov a rodinných domov. Najmä ceny víl sa držia neďaleko svojej rekordnej úrovne. Tento trend potvrdzuje záujem bohatších investorov o uloženie svojich peňazí do nadštandardných nehnuteľností. Podľa údajov NBS sa rast priemerných cien domov v treťom štvrťroku uplynulého roka v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zdynamizoval. Výraznejšie vzrástli priemerné ceny priestrannejších víl ako priemerné ceny štandardných domov. Rast priemerných cien v treťom štvrťroku 2012 zaznamenali prakticky všetky typy bytov, pričom výraznejšie rástli priemerné ceny priestrannejších bytov. Zaujímavosťou je, že v prípade jednoizbových bytov sa strieda medzištvrťročné zvyšovanie a znižovanie ich priemerných cien už od polovice roku 2010.

Realitná investícia ako súčasť portfólia

Pri investícii do nehnuteľnosti prevažujú podľa Filipa Žoldáka výhody nad nevýhodami. V súčasnosti sa, vzhľadom na pokles cien, oplatí investovať do nehnuteľnosti najmä tým, ktorí majú voľnú hotovosť. Takáto investícia by mala ochrániť peniaze investorov pred infláciou. Investícia do nehnuteľnosti by podľa analytikov mala byť povinnou súčasťou investičného portfólia v rámci diverzifikácie rizika. Tí, ktorí uvažujú nad investíciou do budúcna prostredníctvom hypotekárneho úveru, by mali zvážiť návratnosť investície a výnosy z nehnuteľnosti aj vzhľadom na úroky z úveru.

BR
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť