Vyhľadávanie
Nové hľadanie

Majitelia starších bytov zbystrite, teraz je najvhodnejší čas na ich predaj

Ak už dlhšie rozmýšľate nad tým, že by ste vymenili váš starší byt za nový alebo sa presťahovali do rodinného domu, teraz je tá najvhodnejšia doba.

Starší byt ako alternatíva k bytu „na papieri“

Analýzy z trhu poukazovali na nárast priemernej ceny starších rezidenčných nehnuteľností už v uplynulých dvoch rokoch. Podľa analytikov je trhová situácia ako vystrihnutá z učebníc ekonómie. Počas krízových rokov mnohí ľudia odkladali svoje rozhodovanie o kúpe nehnuteľnosti na neskôr s očakávaním lepších podmienok, vďaka čomu v súčasnosti zaznamenávame rekordné čísla predajov. Situáciu potvrdzuje aj Martin Marsina, riaditeľ predaja realitnej kancelárie Herrys. „V porovnaní s poslednými rokmi zažívame väčší záujem o staré byty, čo spôsobuje, že ceny, za ktoré sa predávajú, sú tiež vyššie. Dôvodom je malá ponuka hotových novostavieb, ktoré sa vypredajú ešte pred ich dokončením a kolaudáciou a ľudia, ktorí chcú kúpiť hotový byt, smerujú k ponuke starších bytov.“

Keďže v posledných dvoch rokoch nie je dostatok nových bytov na nasťahovanie, ľudia smerujú čoraz viac ku kúpe bytov „na papieri“, teda nakupujú byty ešte v štádiu spracovaného projektu, pričom  dokončené budú až o rok či o dva. Tí, čo však chcú alebo potrebujú kúpiť byt ihneď, nemajú veľmi na výber. „Ponuka nepredaných hotových novostavieb je veľmi malá, takže z nej si kupujúci vyberá ťažko. Väčšinou totiž ide o zvyškové byty s horšími orientáciami a dispozíciami“, vysvetľuje Martin Marsina.

Dodáva tiež, že pokiaľ pri novostavbách v Bratislave hovoríme o medziročnom navýšení cien dve a pol percenta, tak pri starších bytoch môžeme hovoriť o piatich percentách.

Situácia je viditeľná najmä v niektorých štvrtiach hlavného mesta ako Ružinov, Nové mesto či Staré Mesto, kde je podľa analytikov ponuka novostavieb slabá. Naopak, v mestských častiach ako Rača či Petržalka, kde je dostupných viacero nových projektov, môžu ceny starších bytov postupne klesať. Aktuálne sa priemerná cena staršieho bytu za meter štvorcový pohybuje na úrovni približne 1900 eur.

Počet novostavieb rastie, čo môže výrazne ovplyvniť aj ceny starších bytov

V Bratislave je v súčasnosti rozbehnutý veľký počet nových projektov, ktoré prinesú na trh kvalitné byty v atraktívnych lokalitách s dobrou občianskou vybavenosťou. Predpokladá sa, že ceny starších bytov tak budú musieť ísť dole, respektíve budú stagnovať alebo rásť pomalším tempom ako pri novostavbách.

Analytici sa domnievajú, že trh starých bytov z pohľadu cien naráža na svoj strop, preto sa očakáva v blízkej budúcnosti stagnácia. Aktuálny rozdiel jednotkovej ceny za meter štvorcový medzi novostavbami a staršími bytmi je len niekde na úrovni približne 15-17 % percent.

„Zvýšená ponuka novostavieb môže potlačiť cenu starších bytov nadol a banky budú obozretnejšie pri financovaní ich kúpy. Je to možné vidieť už dnes na poskytovaní nižších úverov ako je hodnota nehnuteľnosti. Takisto uvoľňovanie peňazí z Európskej centrálnej banky nebude trvať večne a stále sa nebudú znižovať ani hypotekárne sadzby. Akonáhle sa začnú dvíhať, ľudia budú kúpu odkladať viac“, vysvetľuje Martin Marsina.

Získať viac za menej, zhodnotiť tak môžete aj investičný byt

Jar je najlepším obdobím na predaj nehnuteľností, a to nielen z hľadiska ceny. „Predáva sa po celý rok, avšak najväčší počet transakcií zažívame po zime. Štatisticky vychádza ako najlepšie obdobie práve jar, hneď po nej nasleduje jeseň“, hovorí Martin Marsina. Ak ste sa dlho nevedeli rozhodnúť, kedy začnete predávať starší byt, teraz to môže byť rýchlejšie a za viac. To platí nielen v prípade zmeny bývania, ale taktiež pri investičných bytoch. „Máme pomerne významnú skupinu klientov predávajúcich staré byty, ktoré doteraz prenajímali, a kupujú nové v projektoch. Keďže starý byt predajú veľmi dobre, počkajú si rok na dokončenie nového a majú nový byt s podstatne nižšími prevádzkovými nákladmi, ktorý po kolaudácii získa na hodnote. Výsledkom je vyšší čistý výnos z prenájmu a zároveň vlastníctvo atraktívnejšej a v budúcnosti likvidnejšej nehnuteľnosti“, vysvetľuje.

Pár rád na záver

Ak ste sa už pre predaj bytu rozhodli, pravdepodobne budete zvažovať, či oslovíte realitnú kanceláriu alebo budete predávať byt na vlastnú päsť. Predaj bez realitnej kancelárie býva bezproblémový, ak predávate byt v rámci rodiny, susedovi vo vchode či priateľovi. V takom prípade vám postačí dobrý právnik/advokát na právny servis. Bez spätnej väzby trhu však môžete mať problém s určením správnej ceny za nehnuteľnosť. Ak sa poradíte s odborníkom, takáto transakcia môže byť pre obe strany (predávajúceho aj kupujúceho) výhodná.

V ostatných prípadoch, keď sa chystáte ponúknuť nehnuteľnosť trhu, odborníci odporúčajú zvoliť silného partnera, akým môže byť práve kvalitná realitná kancelária. Tá vám vie ponúknuť kompletný servis a urobiť všetky kroky pre to, aby bola nehnuteľnosť zaujímavá pre čo najširší segment kupujúcich. „Tento servis zahŕňa nielen správne zvolenú stratégiu predaja a marketing, ale tiež skúsených obchodníkov, ktorí majú svoje vlastné databázy klientov a akonáhle sa objaví zaujímavá ponuka, vedia ju týmto klientom ponúknuť. To spôsobí záujem o ponuku a viacero obhliadok, ktorých výsledkom je aj licitácia ceny smerom nahor“, zdôrazňuje Martin Marsina. 

Dobrý deň! Ešte raz by som sa chcela aj v mene mojej spolubývajúcej, poďakovať za vysoko profesionálnu pomoc a servis, pri vybavovaní a hľadaní podnájmu. Nesmierne si ceníme priateľský prístup a kvalitu služieb. Garsónka je skvelá! Prajeme Vám veľa úspechov v profesionálnom i osobnom živote.

Stýblová
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť