Vyhľadávanie
Nové hľadanie

Novostavby výrazne rozhýbali realitný trh

1. marca 2013 (hnonline.sk) - Kríza, nekríza, predaju nových nehnuteľností v hlavnom meste Slovenska sa nezvyčajne darí. „Projekt Jégého alej III sme začali predávať pred rokom. V súčasnosti máme predaných už 78 percent bytov,“ potvrdzuje Oľga Petková, riaditeľka developera Finep. O dopyte svedčí aj plán J&T Real Estate postaviť v projekte Panorama City 600 nových bytov. Podľa analýzy realitnej kancelárie Herrys vyplýva, že rok 2012 znamenal najvyšší počet predaných novostavieb za posledné štyri roky.

Malé a nov

Za vymykaním sa z celoslovenského negatívneho trendu stojí aj to, že developeri prispôsobili svoje projekty charakteru dopytu. Ten tlačí na stavbu dostupnejších menších bytov. „Najlepšie sa predávajú dvojizbové byty, ktoré tvoria až štyridsaťpercentný podiel z celkového počtu. V porovnaní s rokom 2011 stúpol predaj o 300 bytov, čo tvorí pätnásťpercentný medziročný nárast ,“ hovorí partner Herrys, Filip Žoldák. Ako dodáva, až sedemdesiat percent všetkých predaných bytov boli stavby mladšie ako dva roky. V minulom roku dodali developeri na trh viac ako 1 700 bytov. „Obnovuje sa ponuka bytov v novostavbách, ktorá počas posledných dvoch rokov stagnovala,“ dodáva. Najvypredanejšou kategóriou sú jednoizbové byty.

Kríza sa končí?

Svedčí to o pozitívnom vývoji developerského plánovania, ale aj o nádeji na koniec realitnej krízy. „Čo sa týka predaja novostavieb počas uplynulého roka, tak ten vývoj je logický. Dá sa povedať, že rok 2012 bol z pohľadu krízy tým najslabším a najstabilnejším,“ hovorí svoj názor Daniel Bilý, generálny riaditeľ Century 21. Ako dodáva, rozhýbanie trhu s realitami pocítila aj jeho spoločnosť. Mohol za to aj pokles cien na svoje dlhodobé dno. „Dopyt sa vzhľadom na to prirodzene zvýšil. V žiadnom prípade však nemožno hovoriť o novom realitnom boome,“ drží sa pri zemi.

Očakávanie nových bytov

Rozdiel medzi cenou nových a starých bytov nie je taký výrazný ako v minulosti. Priemerná cena za štvorcový meter novostavby v Bratislave je 1851 eur. „Viaceré projekty mali zaujímavé akcie na kúpu novej nehnuteľnosti. Pomer sa tak naklonil v prospech nových developerských projektov,“ hovorí Peter Balogh, konateľ Negotiant Group. Z pohľadu jeho realitnej kancelárie bol najúspešnejší predaj bytov v Záhorskej Bystrici. Najmä z hľadiska efektivity. „V portfóliu máme viac nových projektov, kde sme robili aj väčšie množstvo prehliadok, avšak s menším úspechom,“ vysvetľuje. Na záver dodáva, že tento rok začal pre realitné kancelárie pomerne pozitívne. Očakávania na bratislavský predaj budú veľké najmä v budúcom roku, keď developeri uvedú do predaja ďalších dvetisíc nových bytov.

Veľmi oceňujem profesionálny a zároveň prozákaznícky prístup pani Kučovej. Vždy sa mi snažila vyhovieť a poradiť v každom smere, a to aj keď už bol obchod uskutočnený.

Roman Garaj
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť