HERRYS magazín o realitách

Najčítanejšie články
V realitách sa cíti ako ryba vo vode. Z makléra sa za krátky čas vypracoval na šéfa predajného oddelenia. Dnes riadi tri pobočky a tím pätnástich maklérov. V dnešnom rozhovore vám Martin Marsina...
Marianna je súčasťou úspešného príbehu realitnej kancelárie HERRYS takmer od začiatku. Dnes vedie tím predajcov developerských projektov a pomáha naštartovať kariéru svojim novým kolegom. A práce...
Počas slávnostného odovzdávania prestížnych ocenení CIJ Awards Slovakia 2016, ktoré sa konalo 1.12.2016 v  bratislavskom hoteli Grand Hotel River Park  získala spoločnosť HERRYS  už po piatykrát...
Magazin

HYPOTÉKY – Nielen o tom, čo nás čaká

Pred rokom bola situácia na trhu s hypotékami veľmi nejasná. Nikto nevedel, čo sa bude diať, ako sa začnú správať klienti, ako sa budú vyvíjať úrokové sadzby. Teraz už vieme, že žiadne dramatické scenáre sa nenaplnili, napriek tomu, že podmienky sa skomplikovali. V rozhovore s Matúšom Filom, hypotekárnym poradcom zo spoločnosti BSG, sme sa dozvedeli ako sa správa klient, aké sú jeho možnosti, a ako mu vedia hypotekárni poradcovia, denne prítomní v kancelárii HERRYS, pomôcť k svojmu vysnívanému bývaniu.

 

Ako sa zmenil hypotekárny trh od 1. júla 2018?

Zásadná zmena, ktorá nastala je, že už neexistuje 100% prefinancovanie nehnuteľnosti hypotekárnym úverom. Zároveň sa sprísnili podmienky zo strany banky na poskytnutie úveru. Existovali obavy, že sa budú navyšovať úrokové sadzby, tie však zostávajú na podobných číslach ako v minulom roku. Zaujímavé však je, že aj napriek sprísneniu podmienok a zvyšovaniu sa cien bytov, dopyt po hypotékach výrazne neklesol.

 

Môžeme očakávať ďalšie komplikácie?

Od júla tohto roka budú podmienky pre poskytovanie úverov opäť sprísnené. Len 2 úvery z 10 budú môcť presiahnuť 80% hodnoty kúpnej ceny nehnuteľnosti. To neznamená, že klient nedostane hypotéku, ale dostane ju nižšiu ako v minulosti a orientovať sa v celom procese bude oveľa komplikovanejšie. Aj práve preto je rozumné zapojiť hypotekárneho poradcu do procesu hneď v úvode, pomôže nájsť vhodné riešenia, aj napríklad pre prípadné dofinancovanie nehnuteľnosti.

 

Ako sa správa klient pri riešení hypotéky?

Štandardne ide klient najskôr do svojej banky. Často ale nemá všetky potrebné podklady a informácie. Z banky odchádza s jednou ponukou, ktorá nemusí byť práve tou najvýhodnejšou. Stalo sa nám už veľakrát, že klient po stretnutí v banke nadobudol pocit, že hypotéku nie je možné získať, veľmi rýchlo sme mu však dokázali, že to tak nemusí byť.

 

Ako si budú klienti vedieť zabezpečiť financovanie kúpy nehnuteľnosti?

Pokiaľ klienta nepustí výška jeho príjmu alebo získa nižšie percento hodnoty nehnuteľnosti ako by si prial, bude následne potrebné dofinancovanie nehnuteľností pomocou iných foriem úverov, ako napríklad stavebné sporenie alebo spotrebný úver. Ďalšou alternatívou je aj výpomoc od rodiny vo forme založenia druhej nehnuteľnosti.

 

Skúste nám vysvetliť, prečo by mal klient radšej vyhľadať hypotekárneho poradcu.

Je potrebné si uvedomiť základné výhody spolupráce s hypotekárnym poradcom. Klient môže osobne obehať viacero bánk, snažiť sa zorientovať v celom procese a vyhodnotiť si najlepšiu možnosť. V BSG však poznáme komplexnú ponuku bánk na celom trhu a vieme ju klientovi sprostredkovať z jedného miesta. Vyberieme najlepšie riešenie financovania s čo najvýhodnejšími podmienkami. Banka sama o sebe ponúkne produkt, ktorý potrebuje momentálne predávať, my zabezpečíme produkt, ktorý je najlepší pre klienta.

 

Sedíte priamo v kancelárii HERRYS. Aké výhody pre klienta realitnej kancelárie z toho vyplývajú?

Ten, kto sem príde riešiť svoje bývanie, nájde všetko na jednom mieste. Popri stretnutí s realitným maklérom si môže rovno na mieste preveriť svoje finančné možnosti a celý proces vybavovania hypotéky sa pre neho výrazne zjednoduší. Hlavne pri predaji developerských projektov je to pre klienta obrovský prínos. Priamo od makléra si my už potom vyžiadame všetky podklady, ktoré k nehnuteľnosti potrebuje banka a klient s tým nemá žiadnu starosť.

 

Prečo je to hlavne pri developerských projektoch takým prínosom?

Hypotéka na novostavbu resp. developerský projekt je zložitejším druhom hypotéky. Vďaka tomu, že poradca priamo spolupracuje s developerom, ktorého HERRYS výhradne zastupuje, má všetky potrebné informácie o projekte. Tým pádom má veľmi blízko k dokumentom, ktoré budú potrebné na dokladovanie a následné schvaľovanie financovania v banke.

 

Čo by ste odporučili na záver našim klientom?

Hypotekárny špecialista jednoznačne šetrí klientom ich čas, peniaze a v neposlednom rade aj nervy. Tak ako je pre nás dôležité zveriť sa do rúk odborníka pri otázkach zdravia, aj svoje financie by mali zveriť do tých správnych rúk. Nie sme totiž zástupcovia bánk, ale hájime záujmy klienta.

 

Popri stretnutí s realitným maklérom si klient môže rovno na mieste preveriť svoje finančné možnosti a celý proces vybavovania hypotéky sa pre neho výrazne zjednoduší. Hlavne pri predaji developerských projektov je to pre klienta obrovský prínos.

„Všetko prebehlo s maximálnou spokojnosťou s rýchlym a profesionálnym prístupom.“

Vladimír Kúdola

Viac referencií