David Lengyel: V mori realít vďaka HERRYSu nikdy nie som sám

David je bývalý slovenský reprezentant v zápasení v grécko-rímskom štýle. Popri športe vyštudoval právo a po skončení aktívnej kariéry sa našiel v realitách. Prečítajte si, aký je jeho recept na úspech.

Autor: HERRYS | 17.9.2018

Ako sa vyštudovaný právnik dostane k realitám?

V prvom rade som vrcholovo športoval a ako reprezentant v zápasení som väčšinu roka trávil mimo Slovenska. Uvedomoval som si potrebu vzdelania, pretože každá športová kariéra jedného dňa skončí. A aj keď som právo primárne nikdy robiť nechcel, táto škola mi umožňovala prispôsobiť si štúdium náročnému športovému režimu. Keď potom v mojom živote prišla chvíľa, v ktorej som musel riešiť otázku, čo ďalej a kam sa posunúť, s diplomom vo vrecku som sa rozhodol zamestnať ako právnický koncipient. Pravdupovediac, bola to moja najhoršia životná skúsenosť trvajúca sedem mesiacov. Následne som rok a pol pracoval v rodinnej firme a odtiaľ som prišiel do HERRYSu.

Bola napokon tá škola z pohľadu súčasnej práce pre vás užitočná?

Do HERRYSu som nastúpil bez akýchkoľvek skúseností s realitami. Som človek, ktorého musia hodiť do hlbokej vody, aby sa naučil plávať. Nemám rád, keď ma cez každú prekážku vodia za ruku. A v tomto mi viac ako právo dal do života šport. Naučil ma nemať strach z vecí, stáť si za svojím, nebáť sa prekročiť svoj tieň. A to nehovorím o zodpovednosti, cieľavedomosti či určitom nastavení mysle.

Ako ste sa teda dostali do HERRYSu?

Môže za to moja priateľka. Pracuje pre jednu z najväčších medzinárodných realitných firiem a bola to ona, kto povedal, že tento typ práce by pre mňa bol ideálny. A odporučila mi práve HERRYS - podľa nej najlepšiu realitnú spoločnosť na Slovensku. Tak som to vyskúšal a podarilo sa.

Prekvapila vás v niečom táto práca?

Faktom je, že som vždy nadával na realiťákov alebo všeobecnejšie na konzultantov. Myslel som si, že títo ľudia nevedia robiť nič. Až práca v HERRYSe mi ukázala, že to naozaj nie je také jednoduché, ako sa môže zdať na prvý pohľad.

Čo sa týka prekvapení, tých je plný každý deň, keďže robím s ľuďmi. Ale to je fajn, monotónna robota by ma nebavila. Práce som sa však nebál. Ja jednoducho vždy chcem dosiahnuť viac, chcem byť najlepší maklér. To mi dal šport. Nestačí mi urobiť dva prenájmy mesačne a potom sedieť s vyloženými nohami, že už mám zarobené. Samozrejme, nezavďačím sa každému, ale pre každého klienta sa snažím urobiť maximum.

V HERRYSe fungujú makléri čisto na províznej báze, neexistuje žiadna pevná zložka mzdy. Z toho ste nemali obavy?

Naopak, je to vec, ktorá človeka motivuje a ja som typ, ktorý motiváciu potrebuje. Bol som pripravený, že prvé mesiace, možno až prvé dva roky budú ťažké a potom sa to začne nabaľovať ako snehová guľa. Je to presne ako v športe. Treba byť trpezlivý a ono to príde.

Aký bol váš prvý realitný obchod?

Ťažký, no veľa ma naučil a učím sa každým ďalším obchodom. Vždy do toho idem pozitívne s tým, že predaj alebo prenájom jednoducho zrealizujem. Začiatky však boli náročné - počas prvého mesiaca som neuzavrel ani jednu zmluvu. Naštartovala to až dovolenka kolegu Braňa Fígera, ktorý mi zveril niektorých svojich klientov. Vtedy sa mi začalo dariť.

Ako teda vyzerá váš typický deň? Asi to nie je práca od – do. Vyhovuje Vám to?

Veľmi. Ja nie som typ, ktorý by dokázal celý deň sedieť za počítačom a pracovať s tabuľkami. Áno, práca makléra nie je od - do, ale viete si ju sami nastaviť tak, ako vám vyhovuje. Pondelok a piatok poobede mám vyhradené na administratívu, zvyšok robím obhliadky a stretávam sa s klientmi. Dá sa to celkom dobre zvládnuť. Práci sa niekedy nevyhnem ani cez víkendy, no snažím sa vážiť si svoj voľný čas, cez týždeň ho totiž veľa nezostáva.

Čo podľa vás stojí za úspechom HERRYSu?

Celé to stojí na ľuďoch a tí v HERRYSe sú skvelí. Veľmi dobre tu funguje vzájomná pomoc - či už od podporných tímov na centrále alebo od kolegov. Keď si s niečím neviem rady, vždy sa na niekoho môžem obrátiť. Jednoducho viem, že nie som v tom mori realít sám. Veľkou výhodou sú nastavené vzťahy s developermi, silná databáza klientov, vlastné právne či marketingové oddelenie.

Aké sú kľúčové vlastnosti potrebné pre úspech v tejto práci?

Človek sa nemôže báť. Stretávate sa s ľuďmi, tí majú rôzne problémy. Keď na vás niekto začne kričať, vy nemôžete kričať naspäť. Musíte si udržať úroveň správania. Tiež je dôležité sa o seba starať, a to nielen fyzicky, ale aj sa neustále vzdelávať.

Ja sa vždy snažím nájsť si k zákazníkom cestu a takzvane prelomiť ľady. Ľudia sú prirodzene niekde zoskupení. Napríklad, keď viem, že klient hovorí po maďarsky, začnem po maďarsky aj ja. Veľa ľudí športuje alebo má známych, ktorí športujú, to je ďalší lámač ľadu. V Bratislave je tiež veľa prisťahovalcov, ako som aj ja, to je ďalšia téma. Jednoducho si treba nájsť svoju skupinku, prelomiť ľady a bude sa vám obchodovať oveľa ľahšie.

Späť na zoznam článkov
Najnovšie články
Viete si predstaviť obytnú zónu, v ktorej pri prechádzaní sa ulicami neuvidíte žiaden betónový plot len samú zeleň?...
David je bývalý slovenský reprezentant v zápasení v grécko-rímskom štýle. Popri športe vyštudoval právo a po skončení...
Všetko sa to začalo minulú jeseň počas prvého dňa otvorených dverí v Novom Ružinove. Deti, ktoré nás navštívili, sa...
Kategórie

Maximálna spokojnosť. Budem odporúčať všetkým.

Lucia Okániková