Vyhľadávanie
Nové hľadanie

Ľudia chcú iné byty, ako sa stavajú. Ale aké?


Prieskum realitnej kancelárie Herrys zisťoval, po akom bývaní Slováci túžia


14. marca 2013 (etrend.sk) - Každý, kto hľadá byt pre seba či svoju rodinu, vie, že v konečnom dôsledku musí z počiatočných predstáv v niečom poľaviť. Hľadanie vhodného bývania za primeranú cenu je zväčša otázkou niekoľkých mesiacov a množstva kompromisov. Medzitým často zaznie otázka, pre koho sú vlastne určené nové byty a kto si ich môže dovoliť zaplatiť? „Očakávania klientov sa od aktuálnej ponuky líšia najmä v lokalite, výmerách a konečných cenách,“ zhŕňa skúsenosti Filip Žoldák, partner realitnej spoločnosti Herrys. Developeri podľa neho vychádzajú pri projektoch často najmä z vlastných predstáv o bývaní. „Po roku 2000 sa začalo stavať veľa nových domov, ale často neboli dimenzované podľa predstáv ľudí. Veľa bytov preto zostalo nepredaných, keďže nevyhovovala ich výmera, dispozícia a najmä cena. Klienti tiež mali výhrady voči kvalite novostavieb,“ vysvetľuje F. Žoldák.


Zrejme aj preto, že neexistujú žiadne relevantné informácie o tom, aké predstavy o bývaní majú ľudia, ktorí si hľadajú byt, alebo o tom začínajú uvažovať. Prieskumy realitných spoločností vychádzali z dopytov a reálne uskutočnených obchodov v realitných kanceláriách.


Aké byty by ľudia ideálne chceli, sa pokúsil preskúmať Herrys. Prieskum robila špecializovaná agentúra na vzorke takmer tisíc respondentov. „Najviac ich bolo v skupine 26- až 30-ročných, vtedy ľudia najčastejšie hľadajú bývanie,“ spresňuje F. Žoldák. Štyridsať percent respondentov bývalo mimo Bratislavy.


Z prieskumu vyplýva, že ľudia najviac posudzujú cenu, veľkosť a dispozíciu bytu a lokalitu. Najdôležitejšími kritériami výberu sú potom zhodne pre tretinu ľudí kvalita stavby a dispozičné riešenie bytu, o polovicu menej ľudí posudzuje úpravu okolia. Spoločné priestory či vonkajší vzhľad domu kupujúci príliš neriešia.


Motívom na zmenu lokality je pre takmer polovicu opýtaných atraktívna cena. Štvrtinu by presvedčil vyšší štandard bývania a pätinu väčší byt. Pri voľbe lokality si najviac ľudí cení zeleň, občiansku vybavenosť, dopravnú dostupnosť, blízke spoje MHD a dobré parkovanie. Možnosti nakupovania a oddychu v blízkom okolí podľa prieskumu nerozhodujú.


Zaujímavé však je, že všetky najdôležitejšie požiadavky, akokoľvek môžu byť protichodné, chcú mať ľudia dostupné do 10 minút.


Čo sa týka parkovania, takmer tri štvrtiny ľudí chcú mať vyhradené miesto či už v podzemnej garáži alebo pred domom. Pätine neprekáža parkovanie na ulici.


Viac ako polovica ľudí uprednostňuje bývanie v nízkopodlažnej zástavbe a iba osem percent by chcelo bývať vyššie ako na 12. podlaží. Či chcú kúpiť byt v ponúkanom štandarde s kuchynskou linkou, bez nej alebo holobyt, prieskum nerozhodol, odpovede sa podelili na tretiny.


„Zaujímavá je aj informácia týkajúca sa financovania vlastného bývania zo strany budúcich potenciálnych vlastníkov bytov. Až tretina respondentov by dokázala investovať do kúpy nehnuteľnosti s 50-percentným vkladom,“ hovorí F. Žoldák.


Predstava o ideálnej cene eur 1-izbový byt 65 000 2-izbový byt 75 000 3-izbový byt 104 000 4-izbový byt 128 000 5-izbový byt 144 000 Poznámka: predstava o cene sa medzi Bratislavčanmi a ľuďmi bývajúcimi mimo hlavného mesta, líšila o 20 až 30 percent

Jana Lackovičová

"Celý proces hľadania nájomcu až po uzavretie zmluvy prebehol na veľmi vysokej profesionálnej úrovni. Pri našom rozhodovaní, s ktorou spoločnosťou budeme spolupracovať výrazným spôsobom rozhodla osobnosť a prístup pána Daněka. Touto cestou chceme vyjadriť naše poďakovanie a dúfame, že s ním budeme aj naďalej spolupracovať."

Jana Lackovičová
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť