Vyhľadávanie
Nové hľadanie

Bývanie môže nepatrne zlacňovať

11. januára (etrend.sk) - Čo sa stane s cenami bytov v tomto roku? Odhady pre český aj slovenský trh sa zhodujú v tom, že k zásadným pohybom nepríde. Centrálne banky na oboch brehoch Moravy očakávajú, že k oživeniu realitného trhu nepríde a cenovky by mohli skôr nepatrne ešte klesnúť.

Aktuálne ekonomická situácia a od nej sa odvíjajúce očakávania ľudí momentálne neprajú slovenskému trhu s bývaním. Preto nemožno podľa Mikuláša Cára z Národnej banky Slovenska očakáva zásadný obrat. „Predpokladáme ďalšiu stagnáciu trhu, ktorá bude v najbližšom období s veľkou pravdepodobnosťou sprevádzaná skôr znižovaním priemerných cien nehnuteľností na bývanie,“ uviedol v závere roka M. Cár v časopise Biatec.

U susedov sa pri starších nehnuteľnostiach očakáva podľa portálu ihned.cz zlacnenie o jedno až tri percentá. Developerské projekty sa môžu dostať do fázy útlmu a ich výstavba pozvoľna spomalí. Pri novostavbách sa v Česku dá čakať ďalší pokles cien rádovo v desiatkach percent.

„Klesá podiel bytov predaných pred dokončením, stúpa doba od dokončenia k predaju a rastie aj variabilita úspešnosti medzi developermi z hľadiska lokality a kvality,“ citoval portál členku bankovej rady Českej národnej banky Evu Zamrazilovú.

V Česku by v úvode roka 2013 mohol ďalej pokračovať zvýšený záujem o kúpu nehnuteľností, pretože úroky sa stále držia na veľmi nízkej úrovni, čo však nie je dlhodobo udržateľný stav. Podobná by mohla byť situácia aj na slovenskej strane.

„Záujem o bývanie bude v roku 2013 rásť, a teda aj záujem o kúpu nehnuteľnosti. Očakávame viac začatých novostavieb, pričom skôr pôjde o malometrážne byty, po ktorých je väčších dopyt,“ konštatuje Filip Žoldák z realitnej spoločnosti Herrys.

V porovnaní s bytmi, ktoré sa dostali na trh pred rokom 2009, sa pritom tie novšie dajú kúpiť lacnejšie. „Cena za štvorcový meter nových bytov pribúdajúcich do ponuky za posledné dva roky je zhruba o štvrtinu nižšia ako pri starších novostavbách, ktoré prišli na trh pred rokom 2009,“ uzatvára F. Žoldák.

Ďakujem veľmi pekne hlavne za veľmi profesionálnu spoluprácu, bol som veľmi spokojný. Byt som dal do ponuky aj 8 ďalším realitkám, ale až na jednu sa ostatné k rýchlosti a schopnosti ktorú ste preukázali Vy ani nepribližujú. Tak dúfam že sa Vám bude aj ďalej takto dobre dariť a do budúcnosti viem, na koho sa obrátiť. Ďakujem ešte raz za veľmi dobrý prístup a pomoc so všetkým!

Marek Eckhaus
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť