Vyhľadávanie
Nové hľadanie

Bývanie môže nepatrne zlacňovať

11. januára (etrend.sk) - Čo sa stane s cenami bytov v tomto roku? Odhady pre český aj slovenský trh sa zhodujú v tom, že k zásadným pohybom nepríde. Centrálne banky na oboch brehoch Moravy očakávajú, že k oživeniu realitného trhu nepríde a cenovky by mohli skôr nepatrne ešte klesnúť.

Aktuálne ekonomická situácia a od nej sa odvíjajúce očakávania ľudí momentálne neprajú slovenskému trhu s bývaním. Preto nemožno podľa Mikuláša Cára z Národnej banky Slovenska očakáva zásadný obrat. „Predpokladáme ďalšiu stagnáciu trhu, ktorá bude v najbližšom období s veľkou pravdepodobnosťou sprevádzaná skôr znižovaním priemerných cien nehnuteľností na bývanie,“ uviedol v závere roka M. Cár v časopise Biatec.

U susedov sa pri starších nehnuteľnostiach očakáva podľa portálu ihned.cz zlacnenie o jedno až tri percentá. Developerské projekty sa môžu dostať do fázy útlmu a ich výstavba pozvoľna spomalí. Pri novostavbách sa v Česku dá čakať ďalší pokles cien rádovo v desiatkach percent.

„Klesá podiel bytov predaných pred dokončením, stúpa doba od dokončenia k predaju a rastie aj variabilita úspešnosti medzi developermi z hľadiska lokality a kvality,“ citoval portál členku bankovej rady Českej národnej banky Evu Zamrazilovú.

V Česku by v úvode roka 2013 mohol ďalej pokračovať zvýšený záujem o kúpu nehnuteľností, pretože úroky sa stále držia na veľmi nízkej úrovni, čo však nie je dlhodobo udržateľný stav. Podobná by mohla byť situácia aj na slovenskej strane.

„Záujem o bývanie bude v roku 2013 rásť, a teda aj záujem o kúpu nehnuteľnosti. Očakávame viac začatých novostavieb, pričom skôr pôjde o malometrážne byty, po ktorých je väčších dopyt,“ konštatuje Filip Žoldák z realitnej spoločnosti Herrys.

V porovnaní s bytmi, ktoré sa dostali na trh pred rokom 2009, sa pritom tie novšie dajú kúpiť lacnejšie. „Cena za štvorcový meter nových bytov pribúdajúcich do ponuky za posledné dva roky je zhruba o štvrtinu nižšia ako pri starších novostavbách, ktoré prišli na trh pred rokom 2009,“ uzatvára F. Žoldák.

Pri hľadaní vhodnej nehnuteľnosti pre svoje pôsobenie v hokejovom tíme Slovan Bratislava som využil služby spoločnosti HERRYS, pričom som sa stretol s profesionálnym, ľudským prístupom a serióznym jednaním. Vo všetkých ohľadoch som bol maximálne spokojný, preto sa v prípade potreby, rad znova obrátim na spoločnosť HERRYS.

Milan Bartovič, HC Slovan Bratislava, Ice Hockey Team
Chcem predať
svoju nehnuteľnosť
Chcem
kúpiť nehnuteľnosť